Miasto chce przystąpić do kolejnego stowarzyszenia. Chodzi o ważną drogę!

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruńscy radni na czwartkowej sesji podejmą decyzję, czy Toruń przystąpi do Stowarzyszenia Droga Ekspresowa S10. W jego skład wchodzą samorządy, które zabiegają o budowę drogi ekspresowej S10.

Decyzja o przystąpieniu do Stowarzyszenia Droga Ekspresowa S10 ma zapaść na najbliższej czwartkowej sesji rady miasta (11 kwietnia). Organizacja została powołana 1 kwietnia br.

Zrzesza gminy, powiaty i województwa położone przy drodze krajowej nr 10 na terenie całej Polski. Jego założycielami jest dziewięć samorządów: Bydgoszcz, Piła, Płońsk, Załuski, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Mrocza, Wysoka i województwo zachodniopomorskie.

– Postanowiliśmy przystąpić do Stowarzyszenia, by wspólnie zabiegać o budowę tak ważnego dla nas odcinka od Bydgoszczy do Torunia – do węzła Toruń Czerniewice – mówi wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz. – Te działania prowadzimy od wielu lat, ale myślę, że mówienie w tej sprawie jednym głosem jest bardzo ważne.

Stowarzyszenie ma m.in. realizować wspólne przedsięwzięcia służące współpracy samorządów na rzecz budowy drogi ekspresowej S10, koordynować i wspierać współpracę na rzecz tej inwestycji, a także realizować inicjatywy ją promujące.

Ile nas będzie kosztować członkostwo w tej organizacji? Wpisowe to 10 tys. zł. Roczne składki wynoszą tyle samo.

Jednocześnie radni zdecydują o rezygnacji z członkostwa naszego miasta w Stowarzyszeniu Miast Autostrady Bursztynowej, które ma siedzibę w Gdyni.

Miasto przystąpiło do stowarzyszenia w 1996 r. Jego celem było m.in. utworzenie lobby inicjującego i wspierającego działania zmierzające do budowy autostrady A1 i rozwoju gmin położonych na jej trasie przebiegu.

“Ponieważ obecnie trwa budowa ostatniego odcinka autostrady A1, pomiędzy Częstochową i węzłem Pyrzowice o długości 57,7 km, a pozostałe odcinki zostały już wybudowane, cel strategiczny członkostwa Gminy Miasta Toruń w Stowarzyszeniu został osiągnięty. Najistotniejsze dla naszego miasta odcinki autostrady A1, łączące Toruń z Gdańskiem i Łodzią, były sukcesywnie oddawane do użytkowania do 2014 roku. Mają powyższe na uwadze, dalsze uczestnictwo w pracach Stowarzyszenia na zasadach członkostwa nie znajduje uzasadnienia” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Macie dla nas temat? Coś wymaga interwencji? Czekamy na Wasze sygnały na redakcja@tylkotorun.pl. Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Toruniu? Polub nas na Facebooku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *