Miasto stawia na zieleń? “W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa”

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

W tym roku miasto nasadziło już 284 drzewa i – zgodnie z zapowiedziami – na tym nie poprzestanie. O miejskiej zieleni mówili na dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski oraz dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Urzędu Miasta Jolanta Swinarska.

– Rokrocznie do przestrzeni miejskiej wprowadzanych jest kilkaset nowych drzew. W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa różnych gatunków, generalnie przystosowanych do warunków miejskich – mówiła dyrektor BOM.

Duży udział w nasadzeniach mieli sami mieszkańcy. Aż 118 nowych drzew pojawiło się dzięki ich zgłoszeniom w aplikacji “Moje drzewo”. To jednak nie koniec nasadzeń. Jak zapowiada dyrektor BOM, jeszcze w tym roku liczba drzew ma znacznie wzrosnąć.

– W okresie jesiennym przewidujemy kolejną, taką samą partię drzew do nasadzenia. Zostaną objęte trzyletnią pielęgnacją. Polega ona przede wszystkim na regularnym podlewaniu drzew – wyjaśniała Jolanta Swinarska. – Od ubiegłego roku zastosowaliśmy system kropelkowego nawadniania drzew poprzez worki typu Treegator. Każde sadzone w tej chwili drzewo w mieście jest zaopatrywane w taki worek. 

Ponadto, w czasie trzyletniego okresu pielęgnacji, firma, która zajmowała się sadzeniem drzewa, musi je regularnie odchwaszczać, zwalczać szkodniki, a w razie konieczności – wymienić na nowe. W mieście trwają również prace inwentaryzacyjne, które dadzą odpowiedź na pytanie o stan miejskiej zieleni.

– Do tej pory Biuro Ogrodnika Miejskiego przeprowadziło inwentaryzację drzewostanu na jedenastu ulicach, w tym wzdłuż ul. Kościuszki oraz na obszarze ul. Traugutta i ul. Lubickiej – mówił wiceprezydent miasta Paweł Gulewski. – Jeszcze w tym roku przeprowadzona będzie inwentaryzacja wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Również w tym roku będziemy dysponowali pełną, kompleksową informacją w kontekście planowanych czynności pielęgnacyjnych, bądź ewentualnych nasadzeń.

Tagged

2 thoughts on “Miasto stawia na zieleń? “W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa”

  1. Os. Solanki.
    W ramach budżetu obywatelskiego posadzono w obrębie terenu rekreacyjnego tuje, które tak były pielęgnowane, że zarosły wysokimi chwastami, a one same uschły.

  2. Ile drzew wycięto ? Gdzie zrobiono te nasadzenia, może tak jak na średnicówce pomiędzy pasami drogi żeby samochody miały cień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *