Miasto stawia na zieleń? “W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa”

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

W tym roku miasto nasadziło już 284 drzewa i – zgodnie z zapowiedziami – na tym nie poprzestanie. O miejskiej zieleni mówili na dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski oraz dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Urzędu Miasta Jolanta Swinarska.

– Rokrocznie do przestrzeni miejskiej wprowadzanych jest kilkaset nowych drzew. W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa różnych gatunków, generalnie przystosowanych do warunków miejskich – mówiła dyrektor BOM.

Duży udział w nasadzeniach mieli sami mieszkańcy. Aż 118 nowych drzew pojawiło się dzięki ich zgłoszeniom w aplikacji “Moje drzewo”. To jednak nie koniec nasadzeń. Jak zapowiada dyrektor BOM, jeszcze w tym roku liczba drzew ma znacznie wzrosnąć.

– W okresie jesiennym przewidujemy kolejną, taką samą partię drzew do nasadzenia. Zostaną objęte trzyletnią pielęgnacją. Polega ona przede wszystkim na regularnym podlewaniu drzew – wyjaśniała Jolanta Swinarska. – Od ubiegłego roku zastosowaliśmy system kropelkowego nawadniania drzew poprzez worki typu Treegator. Każde sadzone w tej chwili drzewo w mieście jest zaopatrywane w taki worek. 

Ponadto, w czasie trzyletniego okresu pielęgnacji, firma, która zajmowała się sadzeniem drzewa, musi je regularnie odchwaszczać, zwalczać szkodniki, a w razie konieczności – wymienić na nowe. W mieście trwają również prace inwentaryzacyjne, które dadzą odpowiedź na pytanie o stan miejskiej zieleni.

– Do tej pory Biuro Ogrodnika Miejskiego przeprowadziło inwentaryzację drzewostanu na jedenastu ulicach, w tym wzdłuż ul. Kościuszki oraz na obszarze ul. Traugutta i ul. Lubickiej – mówił wiceprezydent miasta Paweł Gulewski. – Jeszcze w tym roku przeprowadzona będzie inwentaryzacja wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Również w tym roku będziemy dysponowali pełną, kompleksową informacją w kontekście planowanych czynności pielęgnacyjnych, bądź ewentualnych nasadzeń.

Tagged

2 thoughts on “Miasto stawia na zieleń? “W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa”

  1. Os. Solanki.
    W ramach budżetu obywatelskiego posadzono w obrębie terenu rekreacyjnego tuje, które tak były pielęgnowane, że zarosły wysokimi chwastami, a one same uschły.

  2. Ile drzew wycięto ? Gdzie zrobiono te nasadzenia, może tak jak na średnicówce pomiędzy pasami drogi żeby samochody miały cień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *