Mieszkania Plus w Toruniu prawie gotowe. Zbliża się nabór wniosków dla najemców [ZDJĘCIA]

Box1 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Coraz bliżej ukończenia są nowe mieszkania przy ul. Okólnej, powstające w ramach programu Mieszkanie Plus. Budowa może zakończyć się jeszcze w tym roku. Z kolei 6 września ruszy nabór wniosków dla tych, którzy będą chcieli je wynająć.

Przy Okólnej powstaje łącznie 320 mieszkań, ulokowanych w ośmiu czterokondygnacyjnych blokach. Sześć budynków jest już gotowych, a prace trwają jeszcze w dwóch. Budowa ruszyła jesienią ubiegłego roku. Jeśli rzeczywiście zostaną oddane do końca 2021, będzie to sporo przed pierwotnie planowanym terminem. Wszystko dlatego, że budowane są z prefabrykatów, które znacznie przyspieszają proces stawiania budynków.

– Planujemy zakończyć budowę do końca tego roku, czyli sporo przed terminem. Dzięki użyciu konstrukcji prefabrykowanej jedno piętro powstaje w tydzień, jeden budynek w miesiąc – mówi przedstawiciel wykonawcy, Przemysław Borek, Prezes Zarządu w Pekabex Bet S.A. – Te mieszkania będą ciche – hałasy z zewnątrz ani z wewnątrz nie będą nam dokuczały. Mamy w tym doświadczenie, gdyż zanim zaczęliśmy budować mieszkania z prefabrykatów w Polsce, przez 10 lat realizowaliśmy je w Szwecji.

Jesienią ruszy nabór wniosków dla przyszłych najemców.

– Nabór rusza 6 września i potrwa do 30 września – informuje prezydent Michał Zaleski. – 30 dni przed 6 września pojawią się szczegółowe informacje dotyczące warunków składania wniosków. I etap, czyli ocena społeczna, będzie należała do Miasta. Będziemy zaglądali w dokumenty i analizowali, czy w rodzinie są dzieci, osoby niepełnosprawne, gdyż są to parametry, które mogą poprawić potencjalną punktację. Preferencyjnie będą również traktowane osoby, które opuszczą mieszkania miejskie i wprowadzą się do Mieszkania Plus. Weryfikację końcową prowadzić będzie PFR Nieruchomości S.A

Potem przyjdzie czas na drugi etap naboru – sprawdzenie zdolności czynszowej. Chodzi o to, by najemca był w stanie co miesiąc opłacać czynsz. Sprawdzane są więc jego dochody i ewentualne świadczenia. Potencjalni najemcy są też sprawdzani w BIG Informatorze.

– Średnia stawka dla tej inwestycji została ustalona na poziomie 26 zł. W ramach programu Mieszkanie na Start mieszkańcy spełniający pewne kryteria będą mogli również uzyskać dopłatę na maksymalnie 15 lat, pokrywającą mniej więcej zaliczki na części eksploatacyjne – informuje Wojciech Caruk, prezes zarządu spółki PFR Nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *