MotoAmbulans – oto jeden z pierwszych projektów budżetu obywatelskiego 2020

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. kanał YouTube Fundacji Jednym Śladem

– Walczymy o Motoambulans w ramach budżetu obywatelskiego w Toruniu na rok 2020. Liczymy na wsparcie toruńskiego środowiska motocyklowego oraz wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie mieszkańców naszego miasta – piszą autorzy wniosku.

“MotoAmbulans dla Torunia” – taki projekt trafi do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 r. To inicjatywa toruńskiego środowiska motocyklowego. Chodzi przede wszystkim o to, żeby szybciej dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy. Motocyklem znacznie łatwiej niż karetką można np. ominąć zatory drogowe.

– Walczymy o Motoambulans dla Torunia w ramach budżetu obywatelskiego w Toruniu na rok 2020 – piszą autorzy projektu. – Liczymy na wsparcie toruńskiego środowiska motocyklowego oraz wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie mieszkańców naszego miasta. Takie pojazdy funkcjonują w wielu miastach Polski (jako pierwszy był Gdańsk w 2002 r.), a na świecie od początku lat 80-tych XX w. – piszą autorzy projektu.

MotoAmbulans został uruchomiony w 2016 r. także w Bydgoszczy. Korzysta z niego jeden z ratowników medycznych. Z takiego rozwiązania od tego roku korzysta również Włocławek.

“Motocykl po prostu znacznie szybciej się rozpędza. Ambulans potrzebuje około 30 sekund, żeby osiągnąć 100 km na godz. Motocykl na osiągnięcie tej samej prędkości potrzebuje zaledwie 4 sekundy. Druga sprawa to mobilność. Motocykl sprawnie przejedzie między samochodami, ponadto może też przejechać trawnikiem, chodnikiem, czy między słupkami, które skutecznie blokują przejazd tradycyjnym ambulansom” – mówi Szymon Katafias, ratownik medyczny z Bydgoszczy (cały wywiad na ten temat można znaleźć na blogu Just Save It.

Projekty do budżetu partycypacyjnego można zgłaszać do 14 czerwca. Szczegóły są dostępne na stronie www miasta. Głosowanie zostanie przeprowadzone między 12 a 21 października. Wyniki poznamy do 4 listopada.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “MotoAmbulans – oto jeden z pierwszych projektów budżetu obywatelskiego 2020

  1. Nie zrealizowano zatwierdzonych projektów z 2018, więc odłóżmy bajki o tym budżecie – marzenia nie zawsze się spełniają, nawet te urzędowo zaklepane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *