Nowa organizacja ruchu. Ruszyły prace drogowe [ZDJĘCIA]

Box1 Fotogalerie Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

W czwartek 13 lutego odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca zmiany w ruchu drogowym na pl. Niepodległości. Kierowcy pojadą inaczej już w najbliższą sobotę, 15 lutego. Ma to związek z przebudową al. św. Jana Pawła II.

Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia. Fragment południowej jezdni ul. Kraszewskiego zostanie wyłączony z ruchu. Nastąpią zmiany w pierwszeństwie przejazdu. Prace realizowane są w ramach projektu BiT City II.

Od soboty wchodzimy w kolejny etap prac, związanych z przebudową al. św. Jana Pawła II, Wałów gen. Sikorskiego i ul. Chopina. Wejdziemy z pracami na pl. Niepodległości. Niestety, spowoduje to dodatkowe utrudnienia w ruchu pojazdów. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności – informuje Zbigniew Wyszogrodzki, prezes zarządu MZK w Toruniu.

Od strony zachodniej ul. Moniuszki, zaraz za skrzyżowaniem, powstanie przewiązka na ul. Kraszewskiego przez torowisko tramwajowe. Przewiązka przez torowisko będzie posiadała sygnalizację świetlną, wzbudzaną przez tramwaj.

Taką sytuację mieliśmy już na pl. ToMiTo. To rozwiązanie sprawdziło się, więc zastosujemy je ponownie – wyjaśnia Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Toruń.

Fragment południowej jezdni ul. Kraszewskiego zostanie wyłączony z użytku. Ruch będzie odbywał się dwukierunkowo po jezdni północnej, od strony Osiedla Młodych. Na pl. Niepodległości powstanie także tymczasowe rondo.

Zastosowanie ronda na jezdni jednokierunkowej to rozwiązanie nowatorskie. Jego celem jest zapobieżenie relacjom kolizyjnym – tłumaczy Marcin Kowallek. – Będziemy cały czas obserwować ruch i na bieżąco wprowadzać niezbędne korekty.

Tak, jak do tej pory, wyjazd z al. św. Jana Pawła II będzie możliwy tylko w prawo, czyli w ul. Czerwona Droga. Ruch na wprost będzie dalej zablokowany. Natomiast kierowcy, jadący w przeciwnym kierunku, będą korzystać z ronda i osobnych pasów ruchu. Piesi będą mogli korzystać z dotychczasowego przejścia na Czerwonej Drodze, tuż za wylotem al. św. Jana Pawła II. Natomiast przejście na wysokości hotelu Mercure Helios zostanie zamknięte.

Autobusy komunikacji miejskiej będą kursowały bez zmian – dodaje Marcin Kowallek.

Roboty na pl. Niepodległości będą obejmowały budowę węzła torowego, połączonego z nowym odcinkiem torowiska w al. św. Jana Pawła II. Przebudowane zostanie także istniejące torowisko na ul. Kraszewskiego i ul. Czerwona Droga. Zostanie wykonana nowa konstrukcja jezdni, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, platformy przystankowe i zatoki autobusowe. Wykonawcy planują także urządzenie zieleni, wykonanie małej architektury i budowę kolektora deszczowego.

W sobotę przystąpimy do rozbiórki nawierzchni bitumicznej. Od poniedziałku rozpocznie się uzbrajanie w podziemną sieć kanalizacji deszczowej. Częściowo jest już ona doprowadzona do pl. Niepodległości. Zadaniem tej kanalizacji deszczowej będzie odwodnienie nowego układu skrzyżowania. Potem teren będzie uzbrajany w infrastrukturę podziemną, czyli trasy kablowe kanalizacji teletechnicznej i nowej sygnalizacji świetlnej – tłumaczy Wojciech Kulpiński, kierownik budowy.

Południowa jezdnia ul. Kraszewskiego zostanie ponownie dopuszczona do ruchu w maju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *