Trzy nowe przejścia dla pieszych. Czy jedno z nich uratuje lipy na ul. Lelewela?

Box2
fot. Nadesłane

W ramach programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, w mieście w trzech miejscach zostały stworzone wyniesienia na przejściach dla pieszych.

W ostatnich dniach drogowcy zakończyli montaż wyniesionych przejść dla pieszych. Powstały one przy ul. Lelewela, Niesiołowskiego i Andersa. Tego typu przejścia wymuszają na kierowcach zredukowanie prędkości i większa ostrożność.

Wyniesienie na ul. Niesiołowskiego

Na ulicy Lelewela w trosce o najmłodszych mieszkańców, przejście powstało w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 24. Na ul. Niesiołowskiego w pobliżu kościoła i punktów handlowych. Ulica Andersa tego typu przejście zyskała na jednokierunkowym łączniku w kierunku ul. Okólnej.

Historia przejścia na ul. Lelewela ma swoją dłuższą historię. Radna Margareta Skerska-Roman zimą zawnioskowała o wycinkę drzew znajdujących się w pobliżu, ponieważ w jej opinii zagrażały bezpieczeństwu pieszych, w szczególności dzieci, ograniczając widoczność. Dzięki interwencji społeczników i konsultacji ze specjalistami od bezpieczeństwa ruchu drogowego radna wycofała swój wniosek, proponując rozwiązania zwężające nieco jezdnię w tym miejscu, tak by pieszy był lepiej widoczny dla auta. Pytaliśmy o status sprawy latem. Oto, co otrzymaliśmy w odpowiedzi.

Radna Margareta Skerska-Roman zaproponowała 3 rozwiązania: wysepka zabezpieczająca przejście dla pieszych, słupki zabezpieczające przejście dla pieszych i wyniesione przejście dla pieszych – pisała Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta. -Komisja Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego analizowała sprawę i stwierdziła, że zaproponowane przez radną wysepki i słupki nie poprawią widoczności pieszego wychodzącego zza drzewa zasłaniającego widoczność zarówno pieszemu, jak i kierowcy samochodu. Ponadto wykonanie wysepek, czy słupków zabezpieczających nie jest możliwe do zastosowania na drodze jednojezdniowej.

Komisja zarekomendowała natomiast montaż modułowego wyniesionego przejścia dla pieszych na wysokości budynku basenu SP nr 24 oraz wprowadzenie na ulicy Lelewela strefy ograniczonej prędkości – 30km/h.

Dlatego ewentualna decyzja o wycince dwóch drzew rosnących w skrajni ul. Lelewela będzie mogła być podjęta po wprowadzeniu powyższej zmiany w organizacji ruchu i ocenie jej działania.

Koszt montażu to 65 tys. zł. Prace zostały wykonane na prośby mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *