O. Rydzyk rozpoczął budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Po wielu latach przygotowań w toruńskim Porcie Drzewnym rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej. W ubiegłym tygodniu spółka Geotermia Toruń przekazała wykonawcy plac pod budowę. Kiedy będzie gotowa i co ogrzeje nowa toruńska ciepłownia?

W Porcie Drzewnym już rozpoczęły się przygotowania do budowy ciepłowni geotermalnej. Teren został ogrodzony. Na miejscu pojawili się także robotnicy z konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów – Energy Solutions przygotowujący plac budowy. Trafił on w ich ręce w ubiegłym tygodniu.

O. Tadeusz Rydzyk o budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu zabiegał od wielu lat. Pierwsze odwierty powstały już 10 lat temu. Jednak badania i rozwój geotermii w Porcie Drzewnym zablokowała decyzja rządu PO-PSL, który zablokował dotację dla Fundacji Lux Veritatis na ten cel.

Nowa toruńska ciepłownia ma być oddana do użytku w styczniu 2020 r. Woda z odwiertów ma trafić do sieci ciepłowniczej i ogrzać część budynków mieszkalnych w mieście, a także budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także powstającego w jego sąsiedztwie Muzeum Pamięć i Tożsamość.

fot. Łukasz Piecyk

“Największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wody – jak czytamy w serwisie internetowym TV Trwam. “Źródła te to ponad 1000 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. 62 st. Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez wiele lat”.

Konsorcjum Inżynieria Rzeszów – Energy Solutions zrealizuje tę inwestycję za 61,4 mln zł. Zgodnie ze specyfikacją przetargową ma na 420 dni. Po ukończeniu robót rozpoczną się testy w ciepłowni, rozruch technologiczny i szkolenia dla pracowników. Ma tam pracować 18 osób.

fot. materiały przetargowe Geotermii Toruń

Ciepłownia geotermalna przy ul. Starotoruńskiej wykorzysta istniejące otwory geotermalne TG-1 i TG-2. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Cel inwestycji to „budowa jednostek wytwórczych skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł”, „wykorzystanie do ogrzewania budynków w Toruniu bogatych zasobów wód geotermalnych okolic Torunia, a w szczególności złóż dostępnych dzięki dwóm wykonanym i przebadanym otworom geotermalnym” – czytamy na stronie Geotermii Toruń.

fot. Łukasz Piecyk
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

7 thoughts on “O. Rydzyk rozpoczął budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu [ZDJĘCIA]

  1. “Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez wiele lat”.” nie przez wiele lat,a przez dziesiątki lat! to tylko kwestia infrastruktury

  2. Są osoby które drą szaty z powodu źródeł geotermalnych mających zasilić sieć ciepłowniczą znacznej części pradawnego miasta Toruń. A już do rozpaczy doprowadza ich to, że inicjatorem i aktywnym uczestnikiem realizacji tej inwestycji jest ksiądz Tadeusz Rydzyk. Fundusze publiczne wyłożone na ten cel uważają za marnowane.
    Nie jestem mieszkańcem Torunia, jednak chylę czoła przed entuzjastami tej inwestycji w centrum Polski i mam niemal pewność, że przetrze ona szeroki trakt kolejnym takim przedsięwzięciom w innych częściach Polski północnej. W Warszawie filtry zbudowano za prezydentury carskiego czynownika Starynkiewicza i Warszawiacy do dziś pamiętają go pozytywnie mimo, że repre.zentował zaborczy carat. Wy Toruńczycy macie redemptorystę rodaka z krwi i kości, czy nie należy go za to szanować i wspierać. Czyste powietrze wokół waszych domostw to jest cel takich działań i służy to wszystkim. Szczęść Wam Boże w takich inicjatywach

  3. Hmmm… Jest taki obiekt nad jeziorem – przystań, lódki, kajaki, rowery wodne i zwykłe, pomost, pole namiotowe, prysznice, place zabaw, kempingi. Rozbudowane bardzo ładnie. Właściciel przez trzy lata NIE MÓGŁ pobierać za nic opłat, bo inwestycja była sfinansowana z dotacji unijnych. A o Rydzyku już wiemy, ile milionów wydoi od miasta Toruń za ogrzewanie. Nijak nie mogę zrozumieć, dlaczego to nie miasto zrobiło taką inwestycję. A tu ktoś będzie zarabiał za kasę unijną. A “Czyste powietrze” dla szaraków nawet nie zdycha – ono się nawet nie wykluło…

  4. Pytanie w artykule brzmi: Co z tej Rydzykowej geotermii będą mieli mieszkańcy Torunia?
    Odpowiedź: NIC.
    Chyba nie myślicie torunianie, że Rydzyk chce zrobić coś dla Was … noo, przynajmniej jeszcze nigdy dla ludzi nic nie zrobił – raczej ludzi wykorzystywał i raczej nic nie wskazuje na to, żeby w tym przypadku było inaczej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *