Pandemia uderza w finanse toruńskiego MZK. Miasto szuka oszczędności

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Szacuje się, że obniżenie wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej sięgnie 10 mln zł. Miasto planuje w związku z tym wprowadzić zmiany w rozkładach jazdy autobusów i tramwajów. Chodzi m.in. o ograniczenie częstotliwości połączeń na niektórych liniach. Mieszkańcy jeszcze tylko przez trzy dni mogą zgłaszać uwagi do proponowanych zmian.

Zmiany w rozkładach jazdy zaczną obowiązywać już niedługo, bo od 1 września. Planowane są na jedenastu liniach.

Dane dotyczące dochodów ze sprzedaży biletów komunikacji publicznej pokazują, że ten rok zakończymy niedoborem wpływów na poziomie ok. 10 mln zł (ok. 1/3 tego, co planowaliśmy). Potwierdza to miesiąc czerwiec, kiedy spodziewana sprzedaż biletów miała przynieść ok. 3 mln zł, a wyniosła zaledwie 2 mln zł. Niezbędne będzie wprowadzenie działań oszczędnościowych, które spowodują m.in. zmiany w rozkładach jazdy poszczególnych linii autobusowych i tramwajowych – tłumaczy decyzję prezydent Torunia Michał Zaleski.

Włodarze podkreślają, że przy przygotowywaniu proponowanych zmian pod uwagę było brane obłożenie danych kursów oraz nakładanie się tras przejazdów poszczególnych linii. Wprowadzone zmiany mają nie wpłynąć negatywnie na komfort użytkowania komunikacji miejskiej. Miasto zapewnia, że ograniczenie kursów wynika z potrzeby dostosowania ich do zmniejszonego popytu, wynikającego z epidemii. Pozostaje pytanie, czy po zakończeniu epidemii, miasto zamierza wrócić do dotychczasowych rozkładów? Tego na razie nie wiadomo.

Zmiany mają dotyczyć linii nr: 10, 20, 13, 15, 22, 27, 31, 30, 39, 18 i 40.

Linie nr 10 i 20

Obowiązujący rozkład jazdy zmieni się na rozkład feryjny. Na każdej linii realizowanych będzie o 4 kursy mniej.

Linia nr 13

Ograniczenie w kursowaniu linii polega na zmniejszeniu liczby kursów o 9 w dni robocze i o 1 w dni wolne. Dojazd na działki Rudak w weekendy nie ulega zmianie. Nowy rozkład jazdy zapewnia kursy dowożące do pracy na 1 i 2 zmianę oraz do szkoły SP 17 na godz. 8:00.

Linia nr 15

Zmiana rozkładu jazdy na linii nr 15 polega na wprowadzeniu w dni od poniedziałku do piątku rozkładu jazdy obowiązującego w czasie ferii. Zmiana spowoduje zmniejszenie liczby kursów o 4.

Linie nr 22, 27 i 31

Wprowadzenie feryjnych rozkładów jazdy w dni od poniedziałku do piątku z jednoczesnym ograniczeniem kursowania w niedziele. W dni robocze zmniejszenie liczby kursów o 6 na każdej linii, a w niedziele o 11 kursów.

Linia nr 30

Zmiana rozkładu jazdy polegająca na wprowadzeniu w dni od poniedziałku do piątku rozkładu jazdy obowiązującego w czasie ferii z zachowaniem dodatkowych kursów wykonywanych tylko w roku szkolnym w szczycie porannym z pętli Nad StrugąZmniejszenie liczby kursów o 5.

Linia nr 39

Zmiana polega na zawieszeniu kursowania autobusów w godzinach od 8:30 do 12:30. Kursy skrócone do pętli Rubinkowo II.

Linia 18 i 40

Zmiany polegają na wydłużeniu trasy linii nr 40 do Portu Drzewnego z jednoczesnym zawieszeniem kursów linii nr 18 na trasie Wrzosy I – Port Drzewny.

Więcej szczegółów na stronie Urzędu Miasta Toruń.

Mieszkańcy mają możliwość zgłaszania uwag do zaproponowanych zmian. Można to zrobić tradycyjną pocztą na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej ul. Legionów 220, elektronicznie na adres rozklad@um.torun.pl oraz telefonicznie na nr tel.: 56/611-83-03. Uwaga! Zgłoszenia można przekazywać tylko do 7 sierpnia!

Tagged

2 thoughts on “Pandemia uderza w finanse toruńskiego MZK. Miasto szuka oszczędności

  1. Nie tędy droga.
    Oszczędności należałoby szukać w wylewaniu asfaltu w lesie, a nie w komunikacji miejskiej, bo tylko wkurzy to i doprowadzi do rezygnacji z usług przewoźnika przez pozostałą część pasażerów, którzy płacą za bilety, a tym samym oczekując świadczenia usługi na wyższym, niż proponowany, poziomie.

  2. no i jak zwykle miasto szuka oszczędności kosztem mieszkańców, ja bym zajrzała co niektórym do portfela…ja sobie poradzę, jak nie rower to zawsze mogę jeszcze wypożyczyć panka czy co innego ale współczuje tym któzy jednak nie mogą, porażka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.