Pierwsze spotkanie prezydenta z mieszkańcami za nami. Jak było na Stawkach?

Box1 Fotogalerie Inne Wiadomości

Prezydent rozpoczął tegoroczną serię spotkań z mieszkańcami osiedli. Na pierwszy ogień – lewobrzeże. Pierwsze w tym roku zebranie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 14 na Stawkach. 

W spotkaniu oprócz prezydenta uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych wydziałów urzędu miasta. O godzinie 17:00 odbyły się tradycyjne rozmowy przy stolikach, w trakcie których mieszkańcy mogli bezpośrednio porozmawiać z urzędnikami i dostać indywidualne odpowiedzi. Najwięcej działo się przy stanowisku poświęconym sprawom drogowym, co nie powinno dziwić, z uwagi na trwające prace przy Al. Jana Pawła II i zbliżający się remont mostu Piłsudskiego. Mieszkańcy skarżyli się na korki, ale też wyrażali obawy przed tym, co stanie się, kiedy ruch drogowy przez Wisłę dla samochodów zostanie przeniesiony na pozostałe przeprawy. 

– Problem z przejazdem mostem jest, ale nie jest on tak tragiczny. Uważam, że rozwiązanie, które nastąpiło w zakresie nowego ronda przy Cinema City trochę usprawniło ruch i mam nadzieję, że będzie odbywał się on w miarę płynnie. Obawiamy się zamknięcia starego mostu, cały ruch samochodów osobowych praktycznie będzie kierowany nowym mostem. Spowoduje to jego mocne obciążenie – powiedział nam przy okazji stolikowych rozmów jeden z mieszkańców Stawek. – Mam nadzieję, że komunikacja miejska będzie działała bez zarzutu i w pewien sposób będzie mogła odciążyć ruch. My, jako mieszkańcy, będziemy się musieli raczej przyzwyczaić, żeby mniej korzystać z samochodów osobowych, a bardziej z komunikacji miejskiej. Przejazdy nowym mostem będą na pewno utrudnione i będą tworzyły się jakieś korki.

O godzinie 18:00 rozpoczęła się nieco bardziej oficjalna część spotkania. Odbyły się prezentacje poświęcone m.in. przewidzianemu na ten rok budżetowi miasta, ale też ochronie środowiska, w tym zmianach, jakie zaszły w przepisach dotyczących segregacji śmieci. Nowe zasady systemu gospodarowania odpadami nakładają na mieszkańców obowiązek ich selektywnej zbiórki. Ten temat powrócił również w części poświęconej na pytania z sali. Urzędnicy starali się wytłumaczyć na czym polega zasada odpowiedzialności zbiorowej oraz jakie kary grożą, za brak segregacji.

Najwięcej pytań padło jednak o sprawy drogowe – tutaj zdecydowanie w centrum uwagi znalazł się wspomniany wcześniej remont mostu Piłsudskiego. O harmonogramie prac przypomniał sam prezydent, jednocześnie wydając apel do mieszkańców Stawek, aby na czas prac, korzystali z mostu gen. Elżbiety Zawackiej.

– Każdy, kto mieszka tutaj, na tym osiedlu, a już na pewno w części wschodniej, niech korzysta z mostu gen. Zawackiej. Zakładamy, że most tymczasowy, będzie obsługiwał transport osobowy Podgórza. Będzie tam ograniczenie do 30 km/h, więc można sobie wyobrazić samochód za samochodem, osobówka za osobówką, w jedną i w drugą stronę. Jeśli zjawi się tam za dużo samochodów, będziemy mieli nieustający korek – przekonywał prezydent Michał Zaleski.

Kontrowersje wzbudził również temat remontu ul. Hallera, który był zapowiadany już lata temu. 

– Mieliśmy dwukrotnie pieniądze w budżecie na remont ul. Hallera, niestety, ani za pierwszym, ani za drugim razem tego nie wykonaliśmy. Nie ma możliwości wyremontowania tej ulicy bez Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej – wyjaśniał prezydent. 

Zapewnił również, że prace nad odpowiednią dokumentacją trwają, jednak remontu raczej prędko się nie doczekamy. Będą za to miały miejsce prace w obrębie innych ulic na lewobrzeżu. 

Wyjaśnień i pytań było na tyle dużo, że spotkanie z mieszkańcami Stawek zakończyło się dopiero po godzinie 21:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *