Pierwszy butelkomat w Polsce. Stanie w Krakowie. Czy przydałby się w Toruniu?

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

W Krakowie zaczął już działać pierwszy w Polsce buletkomat. Mieszkańcy Krakowa mogą w nim sprzedać plastikowe butelki. Za każdą otrzymują 10 gr. Czy Toruń powinien pójść śladem Krakowa?

Zaledwie kilka dni temu krakowscy radni podjęli uchwałę “Kraków bez plastiku”, dzięki której z tamtejszego urzędu miasta będą wycofywane plastikowe butelki i reklamówki. Urzędnicy do drukowania mają zaś korzystać z ekologicznego papieru.

W ślad za tymi działaniami w budynku Urzędu Miasta Krakowa stanął w tym tygodniu pierwszy w Polsce butelkomat. Za plastikowe butelki wydaje gotówkę – 10 lub 20 groszy losowo.

Z pomysłem montażu takiego urządzenia wyszedł krakowski radny Łukasz Wantuch. Tą inicjatywą chce zachęcić parlamentarzystów do wprowadzenia 10-groszowej kaucji za plastikowe butelki.

Czy takie rozwiązanie przyjęłoby się w Toruniu? O jego wprowadzenie postuluje Sylwia Kowalska, toruńska społeczniczka i była radna Czasu Mieszkańców. – To krok do zmian. Takie działania zdecydowanie powinny odbywać się ponad podziałami – napisała na Facebooku, apelując o podjęcie działań przez władze Torunia.

Macie dla nas temat? Coś wymaga interwencji? Czekamy na Wasze sygnały na redakcja@tylkotorun.pl. Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Toruniu? Polub nas na Facebooku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

5 thoughts on “Pierwszy butelkomat w Polsce. Stanie w Krakowie. Czy przydałby się w Toruniu?

  1. Przy takiej ilości butelek jakie “produkuje się” w moim gospodarstwie domowym, to popieram. Nawet 1 czy 2 zł tygodniowo za oddanie pustych butelek, to super sprawa. A i tak się je zbiera ze względu na sortowanie odpadów.

  2. Jestem za automatami do zwrotu plastykowych opakowań i nie tylko butelek. Mam pytanie: O ile Toruń walczy ze smogiem to kiedy ureguluje kwestię płynnego ruchu na ul. Szosa Lubicka, Chełmińska i ul. Grudziądzka. Czy potrzebne jest kopcenie setek samochodów zmuszonych do zatrzymania się np. na ul. Sz. Lubicka czterokrotnie ???? Panie Prezydencie proszę to przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *