Prom już w budowie. Kiedy wypłynie na Wisłę?

Box2
fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich

W malborskim Techno-Marine powstaje kadłub promu, który będzie kursować na Wiśle między Solcem Kujawskim i Czarnowem w gminie Zławieś Wielka. Na jakim etapie jest projekt? Kiedy ruszy przeprawa promowa?

Przeprawa promowa ma nie tylko skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 i 80 czy poprawić dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego. Ma również podnieść atrakcyjność turystyczną tej części województwa.

To wspólne przedsięwzięcie samorządu województwa, Solca Kujawskiego, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim, toruńskim i gminą Zławieś Wielka. Na jakim etapie jest ta inwestycja? W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje właśnie kadłub promu, który będzie kursować między Solcem Kujawskim a Czarnowem.

Firma wyprodukuje i dostarczy jednostkę za 5,9 mln zł. Prom ma być gotowy wiosną 2019 r. To będzie jednostka boczno-kołowa, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 aut osobowych lub jednego autobusu, dwóch busów i sześć aut osobowych. Na lewej burcie będą miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy. Za tę część projektu odpowiada firma Gotowski. Pochłonie ona 12,8 mln zł. W tej chwili trwają prace nad dokumentację. Główne roboty budowlane zaplanowano po zimie. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie przyszłego roku. Wówczas też mają ruszyć kursy promu.

Najwięcej prac będzie toczyć się w obrębie istniejących wojskowych przyczółków. Zostaną one rozbudowane, oświetlone oraz wyposażone w monitoring. Przy każdym powstaną dwa stanowiska do przybijania jednostki promowej – takie rozwiązanie uwzględnia wahania poziomu wody w Wiśle. Przy przeprawie funkcjonować będą niewielkie parkingi (miejsce dla autokaru i pięciu pojazdów osobowych).

Przeprawa z jednego na drugi brzeg Wisły potrwa od 5 do 8 minut. Jednostka osiągnie prędkość do 13 km na godz. Wszystko jednak zależy od stanu wody i pogody. Prom ma być tak przygotowany, żeby wytrzymać także w zimowych warunkach. Na obu brzegach zostaną zamontowane elektroniczne tablice informujące, czy prom działa.

Ile zapłacimy za przeprawę? W pierwszym roku funkcjonowania korzystanie z promu ma być bezpłatne. Później – już po zbadaniu zapotrzebowania i oczekiwań korzystających z promu – opłaty mogą wynieść 2 zł od osoby i 4 zł od samochodu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys