Przekaż 1 procent podatku na organizację z regionu. Jak to zrobić?

Box2 Wiadomości Województwo box
fot. ilustracyjne

Rozliczając się z podatku, możesz wesprzeć organizację pożytku publicznego z regionu. Przekazanie 1 proc. nic nie kosztuje, a może bardzo pomóc. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa 370 organizacji uprawnionych do otrzymania tego rodzaju wsparcia. Podatek można rozliczyć online, co jest znacznym ułatwieniem w obliczu ograniczeń wywołanych pandemią.

Urząd Marszałkowski w Toruniu już od 2010 r. prowadzi kampanię zachęcającą do przekazania 1 proc. na organizację z regionu. W ubiegłym roku dzięki rozliczeniom z podatku w województwie do stowarzyszeń non profit trafiło 38,5 mln zł, czyli o 1,5 mln zł więcej niż rok wcześniej.

– Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać 1 proc. podatku, nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla organizacji pozarządowych, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Jak podarować swój 1 proc. na organizację pożytku publicznego? W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. podatku. Można także wskazać konkretny cel, na który chcemy przekazać środki, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Od 2018 r. nie musimy wypełniać wniosków i deklaracji, aby rozliczyć PIT. Robi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Brane pod uwagę są tu materiały od płatników, a także dane, które podaliśmy w ubiegłorocznym zeznaniu. Do tego dochodzą informacje z własnych rejestrów KAS i innych instytucji. Tak przygotowany PIT dostępny jest na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Tam możemy go sami zweryfikować. Możliwe jest wprowadzanie zmian, a nawet odrzucenie go i samodzielne rozliczenie. Na to czas jest do 30 kwietnia. Jeśli przed tym terminem w dokumencie nie pojawią się żadne zmiany, e-PIT zostanie uznany za zaakceptowany. Przekazanie 1 proc. na konkretną organizację w ubiegłorocznym rozliczeniu wiąże się z automatycznym wpisaniem jej do tegorocznego. Warunkiem jest jednak jej dalsza obecność w wykazie uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia.

Szczegółowe informacje o tym, jak można wesprzeć organizację z regionu, można znaleźć na stronie podatki.gov.pl w zakładce „jak przekazać 1 proc. podatku w usłudze Twój e-PIT?”.

Lista organizacji pożytku publicznego w województwie kujawsko-pomorskim, uprawnionych do otrzymania 1 proc., dostępna jest na stronie samorządu województwa. Lista została sporządzona przez Narodowy Instytut Wolności, na podstawie ogólnopolskiego wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 r. 

W ubiegłym roku 741 tys. osób zdecydowało się na wsparcie organizacji z regionu za pomocą odpisu z PIT. Najwięcej uprawnionych organizacji znajduje się w największych miastach województwa – Toruniu i Bydgoszczy. W obu mieści się po około 95 z 370 w regionie. Przekazanie 1 proc. podatku nic nie kosztuje, a może okazać się nieocenioną pomocą dla organizacji pożytku publicznego. A wbrew pozorom nie są to małe kwoty – 38,5 mln zł z odpisów w ubiegłym roku, tylko od mieszkańców kujawsko-pomorskiego, mówi samo za siebie.

Tagged

1 thought on “Przekaż 1 procent podatku na organizację z regionu. Jak to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *