Przybędzie miejsc w żłobkach

Box2 Wiadomości
Za rok mieszkańcy Torunia mogą liczyć na 200 nowych miejsc w publicznych żłobkach (fot. ilustracyjna)

Miejsce w żłobku powoli przestaje być nieosiągalnym marzeniem zapracowanych rodziców, ale póki co nie można jeszcze brać go za pewnik.

Miasto oferuje dziś łącznie 282 miejsca w 3 publicznych żłobkach. Pod koniec roku każda z placówek będzie mogła przyjąć po 25 nowych dzieci. W kwietniu przyszłego roku przy ul. Andersa ma zostać otwarta kolejna, która pomieści 145 podopiecznych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzona jest selekcja kandydatów.

– Największe szanse mają wielodzietne rodziny – tłumaczy Arleta Więckowska, pielęgniarka ze Żłobka Miejskiego nr 1. – Dodatkowe punkty dostają też samotne matki i rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Liczy się także termin złożenia podania, chociaż gra on mniejszą rolę. Tak czy inaczej, warto złożyć wniosek jak najwcześniej, żeby zwiększyć swoje szanse.

Dużo łatwiej o miejsce w żłobkach niepublicznych, które mogą obecnie przyjąć łącznie 1391 dzieci. Podczas rekrutacji nie jest brana pod uwagę sytuacja rodzinna, a o przyjęciu decyduje na ogół tylko kolejność zgłoszeń. 

– Wydaje mi się, że każdy, kto urodził dziecko w Toruniu, może posłać je do żłobka – mówi Aldona Gajkowska, dyrektorka niepublicznego żłobka Kangurek w Toruniu. – Rzeczywiście, kiedyś to był duży problem, nawet w niepublicznych placówkach. Jestem prawie pewna, że teraz nie zdarzają się już sytuacje, żeby dziecko się nie dostało. Będą otwierać i rozbudowywać kolejne żłobki, więc niedługo może być wręcz więcej miejsc, niż chętnych.

Koszt wysłania dziecka do publicznego żłobka mieści się zwykle w granicach 300 zł miesięcznie i zależy od liczby godzin, którą ma ono spędzać w placówce. Rekrutacja odbywa się internetowo, ale wydrukowany formularz wraz z dokumentami należy złożyć osobiście.

Pobyt dziecka w niepublicznej placówce jest dotowany z budżetu miasta: 400 zł miesięcznie dla każdego dziecka (500 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności). Ceny w konkretnych placówkach są bardzo zróżnicowane: zwykle rodzice dopłacają z własnej kieszeni od 400 do nawet 1000 zł.

Tagged

1 thought on “Przybędzie miejsc w żłobkach

  1. Tylko aby MZD zmniejszyło prędkość przy tym żłobku do 40 km/godz. lub chociaż do 50 km/godz.
    Ktoś wpadł na bardzo zły pomysł aby na tym odcinku ulicy Andersa zmienić limit prędkości z 50 km/godz. na 70 km/ godz. i to jest na odcinku w sumie 1000 m gdzie mamy : światła .. 400 m ..żłobek i przejścia dla pierwszych i światła …. 600 m … światła , potem, jest dalej 50 km /godz.
    Teraz to 70 km/godz. spowodowało hałas co rozchodzi się na pół osiedla nawet do 150 m od ulicy Andersa. Te dzieci dostaną tam załamania nerwowego , jak te ciężarówki / Tiry tam jadą i hamują i hałasują … okropne … a mieszkańcy niedługo też będą na proszkach .. jedyne to nasadzić drzew, zmniejszyć prędkość i przy światłach ekrany postawić , to by pomogło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *