Ranking “Wspólnoty”. Kujawsko-pomorskie trzecim najzamożniejszym województwem w kraju

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się na trzecim miejscu w rankingu zamożności samorządów opublikowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”. Wyżej znalazły się jedynie województwa mazowieckie i pomorskie.

Przygotowaniem rankingu zajęli się prof. Paweł Swieniewicz i Julita Łukomska z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracując nad ósmym już zestawieniem, pod uwagę brali takie czynniki jak dochody własne samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów z podatków dochodowych, a także subwencje za ubiegły rok, pomijając unijne dotacje. Dla województwa kujawsko-pomorskiego trzecie miejsce to duży awans. Do tej pory w rankingach zajmowało miejsce w środku stawki. W zeszłym roku znalazło się na ósmej pozycji wśród województw.

– To wielki sukces naszego regionu, sukces nas wszystkich. Jak wiemy, na zamożność struktur samorządowych składają się przede wszystkim kondycja firm i sytuacja ekonomiczna mieszkańców, którzy tu mają swoje miejsce i płacą tu podatki. Myślę, że to bardzo dobra wiadomość w kontekście związanego z epidemią Covid-19 kryzysu gospodarczego, na który się przygotowujemy i którego się obawiamy. Miejsce w zestawieniu „Wspólnoty” pokazuje, że mamy dobrą pozycję wyjściową, by się przed tym kryzysem obronić. Tym bardziej, że bardzo szybko uruchomiliśmy nasz pakiet antykryzysowy ze skutecznymi narzędziami wspierania gospodarki – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *