Studenci UMK przeciw stacjonarnym egzaminom. “Przeprowadzenie sesji w sposób tradycyjny jest rzeczą niewykonalną”

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Społeczność studencka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wystosowała do rektora list otwarty z prośbą o zmianę formy sesji letniej na zdalną. Argumentują, że stacjonarne egzaminy zwiększają niebezpieczeństwo zakażenia. Przywołują się także na inne uczelnie wyższe, które zdecydowały się na rozwiązanie zdalne.

Toruńscy studenci napisali nie tylko list otwarty, ale tez petycję. Ich celem jest zmotywowanie władz uczelni do zorganizowania zbliżającej się sesji w trybie zdalnym, a jeśli okaże się to niemożliwe – do przeniesienia jej terminu na wrzesień. Studenci argumentują, że ich apel ma związek z troską o zdrowie zdrowie mieszkańców i w dalszym ciągu towarzyszącym zagrożeniem rozprzestrzeniania SARS-CoV-2. Na formę zdalną zdecydowały się już Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański.

Jednakże władze rektorskie naszego uniwersytetu nie wyrażają takiej chęci. Co więcej, są oni za aprobatą sesji stacjonarnej – podkreślają studenci. – Zajęcia na uczelniach nie odbywają się od 12 marca ze względów bezpieczeństwa. Jak wiemy, epidemia nie osłabła, a wręcz przeciwnie. Powrót w tej sytuacji na uczelnie wydaje się być nierozsądny. Naszym zdaniem przeprowadzenie sesji letniej w ustalonych terminach w sposób tradycyjny na wydziale jest rzeczą niewykonalną oraz niebezpieczną dla nas i wykładowców. 

Studenci argumentują m.in., że sesja stacjonarna to ryzyko powstania ogniska koronawirusa na uniwersytecie. Wskazują także na konieczność przetransportowania się do Torunia bardzo dużej ilości osób w tym samym czasie i konieczność ich zakwaterowania w mieszkaniach wieloosobowych i domach studenckich. Zwracają także uwagę, że środki bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego mogą okazać się niewystarczające. Wątpliwości budzi też możliwość wnioskowania o zdalne przeprowadzenie egzaminów w wyjątkowych okolicznościach. Taką możliwość dał sam rektor w zarządzeniu z 30 kwietnia.

Jako studenci, obawiający się o zdrowie swoje oraz najbliższych, spodziewamy się, że wielu studentów będzie próbowało korzystać z trybu składania wniosku o egzamin w formie zdalnej. Ze względu na mnogość takich przypadków, wskazana sytuacja może prowadzić do administracyjnego paraliżu każdego z wydziałów – argumentują studenci.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika podtrzymuje na razie swoje stanowisko w sprawie sesji stacjonarnej.

Na chwilę obecną egzaminy przewidziane są w formie tradycyjnej z możliwością złożenia przez studenta wniosku o zorganizowanie egzaminu w trybie zdalnym – wyjaśnia Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. – Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do sesji jest jeszcze trochę czasu. Sytuacja epidemiologiczna na uczelni jest stale monitorowana. Nie możemy wykluczyć żadnego rozwiązania.

Petycję na ten moment podpisało już ponad 3.6 tys. toruńskich studentów.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *