Szopka ze strażnikami miejskimi. Będą jej pilnować przez całą dobę

Polecamy Wiadomości
fot. Straż Miejska w Toruniu

W poniedziałek na Rynku Nowomiejskim rozpocznie się montaż szopki bożonarodzeniowej. Znajdzie się w niej 25 drewnianych figur świętej rodziny, trzech króli, aniołów i zwierząt, naokoło niej stanie 31 choinek, a w pobliżu… budka dla strażników miejskich, którzy będą dozorować szopkę całodobowo.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu w poniedziałek rozpocznie montaż szopki bożonarodzeniowej. Konstrukcja podobnie jak w poprzednich latach stanie na Rynku Nowomiejskim.

– Znajdzie się w niej 25 drewnianych figur świętej rodziny, trzech króli, aniołów i zwierząt – mówi Piotr Rozwadowski, prezes MPO. – Naokoło ustawimy 31 choinek, które ozdobimy 600 metrami świetlnego łańcucha.

Choinki nieodpłatnie przekaże Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, a konkretnie Nadleśnictwo Cierpiszewo. Montaż szopki wspomagają też Toruńskie Wodociągi, które dostarczają słomiane maty na dach i ściany oraz folię budowlaną.

Szopka będzie całodobowo dozorowana przez straż miejską. W ostatnich latach funkcjonariusze mieli do dyspozycji… budkę stojącą nieopodal szopki.

“Straż Miejska w Toruniu od początku swojego powstania dbała o bezpieczeństwo i porządek publiczny przy świątecznej inscenizacji. Funkcjonariusze przez całą dobę pilnowali i pilnują, żeby nie doszło do jej dewastacji oraz aby mieszkańcy w spokoju mogli się pomodlić i wspólnie świętować” – czytamy na stronie Straży Miejskiej w Toruniu.

Skąd taka troska? W styczniu 2001 r. doszło do podpalenia szopki. Strażnicy miejscy byli pierwsi na miejscu zdarzenia. Dzięki nim nie doszło do całkowitego spalenia konstrukcji. Spłonęła wówczas jedna ze ścianek szopki. Tej nocy nie było w niej zwierząt. Od tego czasu z troski o ich bezpieczeństwo rzadko możemy zobaczyć w szopce żywe zwierzęta.

Na przestrzeni lat dochodziło też do incydentów związanych z dewastacją toruńskiej szopki bożonarodzeniowej. “Dzięki stałemu monitoringowi strażnicy skutecznie zapobiegli wielu uszkodzeniom lub próbom kradzieży jej elementów. Obecnie szopka jest również pod stałą, 24-godzinną opieką Straży Miejskiej w Toruniu. Strażnicy mają teraz dodatkowo do dyspozycji system kamer, dzięki którym rejestrowane są wszystkie zdarzenia w szopce” – informują municypalni.

Demontaż szopki rozpocznie się 3 lutego 2019 r.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys