Tak ma wyglądać muzeum o. Rydzyka w Toruniu. Ruszył przetarg [WIZUALIZACJE]

Box2 Wiadomości
fot. materiały przetargowe Fundacji Lux Veritatis/www.muzeumpamiecitozsamosc.pl, projekt opracowała pracownia Antemio z Krakowa

Fundacja Lux Veritatis ogłosiła przetarg na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, które powstanie w Porcie Drzewnym. Prace będą podzielone aż na osiem etapów i potrwają 100 tygodni.

Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II ma powstać formule “projektuj i buduj”, a to oznacza, że Fundacja Lux Veritatis wybierze w jednym przetargu zarówno projektanta, jak i wykonawcę gmachu. To będzie placówka współtworzona przez fundację o. Tadeusza Rydzyka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

“Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata. Istotnym zadaniem placówki będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku)” – czytamy w czerwcowym komunikacie resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Umowa dotycząca utworzenia muzeum między ministerstwem a fundacją została podpisana 20 czerwca. Siedziba nowej placówki muzealnej w Toruniu będzie mieć dwa poziomy. Zaplanowano tam ekspozycję poświęconą chrztowi Polski pod hasłem “Kościół przyniósł Polsce Chrystusa”, wypełnioną multimedialnymi prezentacjami.

Kolejne ekspozycje, która tam zobaczymy, to: “Korona i miecz” o początkach państwa polskiego, wystawa poświęcona dynastii Jagiellonów, “Polonia Semper Fidelis. Chwała oręża polskiego” mówiąca o husarii, “To imię nas kosztuje” – o zbrodniach niemieckich i sowieckich na narodzie polskim. Osobna część – “Ja jestem jednym z was” – zaś ma przedstawiać św. Jana Pawła II.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – podkreślał w czerwcu Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. – Odnosząc się do pojawiającej się w przestrzeni publicznej krytyki współpracy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis, chciałbym przypomnieć, że toruński ośrodek od lat zajmuje się bardzo cenną działalnością edukacyjną i kulturotwórczą docenianą swego czasu m. in. przez Jana Pawła II, który w marcu 1994 r. podkreślał, że „cenny wkład Radia Maryja w dzieło Nowej Ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości”.

Ministerstwo na działalność toruńskiego muzeum w latach 2018-2020 przekaże 70 mln zł. W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Jego dyrektora ma powoływać minister kultury i dziedzictwa narodowego po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Lux Veritatis.

fot. materiały przetargowe Fundacji Lux Veritatis/www.muzeumpamiecitozsamosc.pl, projekt opracowała pracownia Antemio z Krakowa

Muzeum powstanie przy Drodze Starotoruńskiej 3. Wykonawca wybrany w przetargu będzie musiał przygotować projekt wykonawczy i wybudować kompletny obiekt “zespołu zabudowy muzealnoaudytoryjnej i naukowo-twórczej wraz z instalacjami wewnętrznymi, przyłączami, elementami stałego i ruchomego wyposażenia, oświetleniem, elementami zagospodarowania terenu oraz drogami, parkingami i chodnikami oraz innymi elementami niezbędnymi do uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz prawidłowego funkcjonowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem” – czytamy w specyfikacji przetargowej.

“W latach 2018 – 2020 najważniejszym obszarem działalności Muzeum będzie projekt inwestycyjny związany z budową przyszłej siedziby, w tym m.in. przygotowanie wszelkich dokumentacji i procedur oraz realizacja inwestycji” – czytamy na stronie internetowej muzeum.

– Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Równocześnie będzie zapraszało do swoistej podróży w poszukiwaniu bycia „sobą” i odnalezienia korzeni, prowadzącej przez proces zdobywania wiedzy, dojrzałości, wglądu w siebie, historię, kulturę, wartości – czytamy w informacji o muzeum.

Prace będą podzielone na osiem etapów. Cztery pierwsze dotyczą m.in. prac przygotowawczych i projektowych. W piątym etapie ma powstać stan surowy otwarty, a szóstym zamknięty. W siódmym przewidziano wykończenie ogólnobudowlane i instalacyjne wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu, a także odbiór techniczny. W ostatnim, ósmym – oddanie budynku do użytkowania. Całość ma zająć 100 tygodni.

Oferenci mają czas na składanie ofert do 26 listopada.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *