Ten wyjątkowy pomnik wróci na swoje miejsce w 2020 r.

Box2 Wiadomości
fot. torun.pl

Ok. 300 tys. zł – tyle może kosztować odbudowa pomnika ku czci Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument zniszczony przez hitlerowców w 1939 r. ma zostać odsłonięty w 2020 r. podczas obchodów 100-lecia powrotu Torunia do Polski.

Na czwartkowej sesji rada miasta ma wyrazić zgodę na wzniesienie pomnika ku czci Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych. Lepszym słowem byłaby w tym przypadku “rekonstrukcja”. Taki monument zdobił bowiem park miejski na Bydgoskim Przedmieściu od 1937 r. Dwa lata później został zniszczony przez hitlerowców, którzy zajęli Toruń.

Z wnioskiem o podjęcie takiej uchwały – niezbędnej do wybudowania monumentu – do rady miasta zwrócił się Komitet Organizacyjny Odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych powołany przez Towarzystwo Miłośników Torunia.

“Pomnik poświęcony był pamięci żołnierzy polskich wojsk balonowych, którzy polegli w walkach w pierwszych latach odrodzonego państwa polskiego” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. “Monument posiadał nieskomplikowaną formę, na czterometrowym cokole przedstawiono zrywającego się do lotu orła, trzymającego w szponach krzyż Virtuti Militari, wieniec laurowy oraz kotwicę. Jego autorem był artysta rzeźbiarz Michał Kamieński, brat jednego z dowódców wojsk balonowych stacjonujących w Toruniu”.

Monument stał w parku na zamknięciu osi widokowej wiodącej od ul. Bydgoskiej w stronę Wisły, na wzniesieniu nad Błoniami.

Według szacunków komitetu organizacyjnego odbudowa pomnika może kosztować ok. 300 tys. zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze zbiórki publicznej prowadzonej przez To-Mi-To. Wstępną deklarację sfinansowania rzeźby orła wieńczącego pomnik złożył Instytut Pamięci Narodowej.

Pomnik ma zostać odsłonięty w 2020 r. w 100. rocznicę powrotu Torunia do Polski.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *