Torowiska do remontu. Miasto podpisało umowę na modernizację trzech odcinków

Box2 Wiadomości
fot. MZK Toruń

Trzy odcinki torowisk tramwajowych doczekają się modernizacji. Umowę w tej sprawie podpisali dziś prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji Zbigniew Wyszogrodzki oraz dyrektor generalny firmy Balzola Andrzej Rogiński.

Przetarg na modernizację torowisk ogłoszony został 3 marca. W trakcie postępowania przetargowego wpłynęło łącznie ponad 400 pytań od oferentów. Ostatecznie wpłynęło sześć ofert, spośród których za najkorzystniejszą uznano tę, złożoną przez firmę Balzola Polska sp. z o.o.. Umowę opiewającą na kwotę ponad 104 mln zł podpisano dziś – 4 listopada.

Wykonawca będzie miał do wykonania prace na trzech odcinkach torowisk w mieście: w ul. Bydgoskiej, w ul. Lubickiej (od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego) oraz od pl. Niepodległości do ul. Reja.

fot. materiały MZK

Modernizacja w ciągu Szosy Lubickiej potrwać 13 miesięcy – do 4 grudnia przyszłego roku.

– Zależało nam na tym, by zsynchronizować prace tak, by zminimalizować ograniczenia w ruchu tramwajów. Prace w ciągu Szosy Lubickiej będą w miarę możliwości realizowane tak, by po jednym torze tramwaj mógł jeździć – wyjaśnia Zbigniew Wyszogrodzki.

Przebudowa odcinka od pl. Niepodległości do ul. Reja podzielona zostanie na dwa etapy. Pierwszy obejmuje fragment ul. Kraszewskiego, który ma zostać ukończony w maju. Drugi fragment, w ciągu ul. Broniewskiego, od ul. Sienkiewicza do ul. Reja ma zostać rozpoczęty tuż po pierwszym i ukończony w grudniu.

Ostatni z modernizowanych odcinków również podzielony został na etapy. W pierwszym prace wykonywane będą na ul. Bydgoskiej, od ul. Reja do ul. Sienkiewicza i potrwają od maja do grudnia przyszłego roku. Drugi etap zakłada modernizację odcinka ul. Bydgoskiej od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza, wraz z samym skrzyżowaniem, do ul. Chopina. Tutaj prace ruszą w grudniu 2021 i zakończą się w sierpniu 2022 roku.

Zakres robót ma objąć przebudowę sieci trakcyjnej (z wymianą słupów), wymianę fragmentów nawierzchni drogowej i chodników, budowę i przebudowę sygnalizacji świetlnych i rozbudowę systemu informacji podróżnych. Ponadto, przebudowa obejmie budowę torowiska zielonego, wraz z systemem zraszania.

Podpisana dziś umowa obejmuje prace na trzech wyżej wymienionych odcinkach. W planach jest jednak także modernizacja krótkiego odcinka na ul. Warneńczyka. Roboty w tamtym miejscu planowane są na 2022 rok.

Modernizacja torowisk współfinansowana jest z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *