Toruń będzie miał aplikację do zgłaszania usterek. Radny informuje czy się chwali?

Box2 Polecamy Wiadomości

Świeżo upieczony radny Bartosz Szymanski z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej poinformował wczoraj torunian, że już za kilka miesięcy ruszy aplikacja do zgłaszania usterek, problemów i potrzeb w mieście. Skąd ten pomysł?

Niewielu dziś pamięta, że Toruń taką aplikację posiadał od 2012 roku. NaprawmyTo.pl do dziś zresztą posiada zakładkę z mapą Torunia. Wpisy są jednak dość archiwalne – ostatnie pochodzą z 2014 roku. NaprawmyTo.pl działało przez kilka lat pod opieką Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Niestety, kiedy pilotaż się zakończył, miasto nie było zainteresowane wykupem licencji i oddelegowaniem kogoś do obsługi usterek. Wówczas działanie portalu było wówczas dość “wirtualne”. Zgłoszenia nie wpadały bezpośrednio do skrzynki mailowej MZD czy WGK, lecz ktoś musiał je przekuć w formę e-maila skierowanego do właściwej miejskiej jednostki. Niestety, te niewielkie pieniądze – wówczas około 120 zł miesięcznie na opłatę licencji koszt pracownika do obsługi- nie znalazły się w budżecie miasta na rok następny i NaprawmyTo w Toruniu padło.

Przyroda nie znosi próżni i do Budżetu Partycypacyjnego na 2016 rok trafił projekt analogiczny. Nazwa NaprawmyTo.pl nie padała z tego prostego względu, że na każde postępowanie wymagany był przetarg lub konkurs ofert i wskazywanie zakupu konkretnej aplikacji mogło spowodować odrzucenie wniosku. Projekt znajdował się na liście ogólnomiejskiej pod nazwą “Zgłoś to! Stworzenie portalu do zgłaszania problemów w przestrzeni publicznej w Twoim najbliższym otoczeniu.”

Chcielibyśmy, żeby w Toruniu powstał jeden portal/strona www poprzez który będzie można zgłaszać drobne usterki, problemy i zagrożenia w mieście – czytamy w opisie projektu. -Widzisz dziurę w osiedlowej uliczce? Nie masz gdzie wyrzucić psiej kupy, bo brak kosza na śmieci? Widzisz źle zniszczony znak drogowy? Spotkałeś bezdomną kotkę z kociętami, która potrzebuje budki? Te wszystkie sprawy będzie można zgłaszać w tym jednym miejscu. Jedno zdjęcie komórką czy aparatem, króciutki opis i już tego samego dnia MZD wie o dziurze w drodze czy zepsutym znaku, a MPO dowiaduje się gdzie w przyszłości powinien stanąć kosz na śmieci. Dzięki temu narzędziu miasto może dzięki Tobie zmienić się na lepsze, a praca służb miejskich stanie się sprawniejsza.

Na szczęście, miejscy urzędnicy zrozumieli, że jest potrzeba takiej aplikacji w Toruniu i już w 2017 roku Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji poszukiwał wykonawcy na wykonanie tego zadania. Postępowanie wygrała firma Abakus Systemy Teleinformatyczne Sp. z o. o. z Bielska Białej. Zaproponowała kwotę 29089 zł brutto. Portal i aplikacja mają mieć możliwość pobierania danych z GPS, działania zintegrowanego z Facebookiem, wywoływania aparatu fotograficznego (można będzie wykonywać zdjęcia w trakcie zgłoszenia usterki) i szereg innych. Zamawiający miał dostarczyć produkt łącznie z filmami promującymi nowy portal i gwarancją na dwa lata.

I tu mamy przerwę w historii. Zamówienie rozstrzygnięto jesienią 2017 roku. W 2018 roku takiej aplikacji Toruń nadal nie posiadał. Czy w informacji podanej przez Bartosza Szymanskiego widać finał tej historii sprzed 4 lat? Poprosiliśmy radnego o komentarz.

-Taka aplikacja jest bardzo potrzebna, ponieważ można szybko załatwić dowolny temat i wiedzieć, co się dzieje – mówi Bartosz Szymanski, radny KO. – Teraz, jak zepsuje się przycisk przy przejściu dla pieszych, to muszę dzwonić albo pisać z opisem sytuacji. Czasem nawet nie dostaję odpowiedzi. Oczywiście, służby miejskie naprawią ją, ale łatwiej byłoby zrobić to przez aplikację. Pyk, zdjęcie, krótki komentarz, lokalizacja z telefonu i załatwione. Myślę, że aplikacja zmotywowałaby ludzi do działania na rzecz lokalnej przestrzeni. Dowiedziałem się, że taka aplikacja webowa ruszy w połowie roku (wnioskując o projekt dla aplikacji mobilnej i włączenie pozostałych już funkcjonujących do modyfikowanej miejskiej aplikacji mobilnej). Nigdzie nie sugerowałem, że to moja zasługa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *