Trwają próby do nowego spektaklu w teatrze im. Horzycy. Premiera za miesiąc

Box2 Kultura
fot. Łukasz Piecyk

W toruńskim teatrze im. W. Horzycy powstaje nowy spektakl pt. „Aktorzy prowincjonalni” w reżyserii Damiana Josefa Necia. Premierę zaplanowano na 23 lutego na godz. 19.00 – Scena na zapleczu.   

Akcja spektaklu dzieje się współcześnie w Toruniu w prowincjonalnym teatrze do którego przyjeżdża warszawski reżyser. Ma on zamiar wystawić „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Aktorzy przejawiają początkowo duży zapał do pracy, zachwyceni możliwościami, jakie niesie dzieło wielkiego pisarza. Szybko dochodzi jednak do konfliktu między odtwórcą głównej roli, a reżyserem. Podziały są tak istotne, że każą postawić pytanie o istotę sztuki teatralnej w ogóle. Do tego w nowym świetle ukazana zostaje rzeczywistość niewielkiego prowincjonalnego środowiska teatralnego.

REKLAMA

Skupimy się na tym, jak wyglądać może „wyzwolenie” po 29 latach funkcjonowania samorządnej Polski, która od 14 lat jest członkiem międzynarodowej wspólnoty idei europejskiej mówi reżyser „Aktorów prowincjonalnych” Damian Josef Neć. – Na tym, gdzie przebiegają granice pomiędzy tradycją i dyskursem narodowym, które są głęboko wpisane w polską kulturę, a rodzącym się na nowo faszyzmem i nabierającym na sile nacjonalizmem i ksenofobią.

Autorami scenariusza są Agnieszka Holland oraz Witolda Zatorskiego.

W całym okresie trwania prób aktorzy będą prowadzili dziennik video, który stanie się intymnym zapisem budowania roli. Nagrania te będą wykorzystywane w spektaklu i staną się jednym ze sposobów zakotwiczenia „Aktorów Prowincjonalnych” w realiach Teatru w Toruniu – dodaje Damian Josef Neć.

„Aktorzy prowincjonalni” na podstawie scenariusza filmowego Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego oraz improwizacji aktorów

dramaturgia i reżyseria: Damian Josef Neć

scenografia: Maciej Czuchryta

muzyka: Agnieszka Szczepaniak

wizualizacje i montaż wideo: Adrien Cognac

Występują: Małgorzata Abramowicz, Julia Sobiesiak, Łukasz Ignasiński, Maciej Miszczak (gościnnie), Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski

W filmie występują: Agnieszka Wawrzkiewicz, Wojciech Jaworski

asystenci reżysera: Magdalena Kosek, Tomasz Mycan

inspicjentka/suflerka: Anna Kruzińska

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *