Ulica Długa w budowie. Będzie nietypowa! [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk.

Ulica Długa – jej nowy odcinek pomiędzy Szosą Chełmińską, a ul. św. Józefa zaczyna nabierać kształtów. Mało kto dziś pamięta historię jej powstania.

Mało kto dziś pamięta, że gdyby nie ulica Długa i kontrowersje wokół Torpo, dziś Chełmińskie Przedmieście nie miałoby Rady Okręgu i stowarzyszenia “Chełmińskie Przedmieście”. Wszystko zaczęło się w 2015 roky od wieści z urzędu miasta, że pomiędzy SP nr 5, a blokiem numer 60/64 planowana jest budowa głównej drogi dojazdowej do rozbudowywanego szpitala. W najgorszym dla protestujących mieszkańców wariancie, miała być to główna droga dojazdowa do szpitala wojewódzkiego. Stanowczy protest kilkuset mieszkańców doprowadził do konsultacji społecznych, które finalnie spowodowały, że ulica Długa pomimo klasy drogi zbiorczej, będzie miała wszelkie cechy drogi lokalnej z miejscami parkingowymi, elementami uspokojenia ruchu i zielenią.

W czerwcu 2016 roku mieszkańcy z ulicy Długiej, Hurynowicz i św. Józefa raportowali, co udało się osiągnąć w ramach konsultacji:

• Zlikwidowano prawy, skrajny pas wjazdu z ulicy Chełmińskiej/ dotychczasowej Długiej i zaprojektowano w jego miejscu dodatkowe równoległe miejsca parkingowe.
• Na równoległym pasie (od strony szkoły im .Korczaka) nie udało się utworzyć prostopadłych ani ukośnych miejsc parkingowych (brak miejsca).
• Obiecano mieszkańcom wprowadzenia na całym budowanym odcinku (wraz z ulicą Hurynowicz) prędkości 30 km/h (strefa zamieszkania).
• Nie zostanie umocowany dodatkowy próg zwalniający w połowie odległości pomiędzy Szosą Chełmińską a Hurynowicz – dopuszczalna prędkość 30km/h oraz wyniesione skrzyżowanie Długiej z ul. Hurynowicz zostały uznane za wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego na tym obszarze.
• Kwestia nasadzeń wzdłuż drogi ( w tym tych oddzielających szkoły od spalin i hałasu), kwestia ławek i oświetlenia – ma to być omówione z Panią architekt od małej architektury i zieleni .

Mieszkańcy wywalczyli również liczne nasadzenia zieleni, w tym, zgodnie z zapowiedziami MZD – kilkadziesiąt drzew.

Po kilkukrotnym powtórzeniu przetargu, budowę udało się rozpocząć w zeszłym roku. Osiedle zyskało nie tylko ulicę – dziś ci sami protestujący z Justyną Kardasz na czele stanowią trzon stowarzyszenia i rady okręgu. To im zawdzięczamy m. in. Święto Chełmińskiego Przedmieścia, czy 150 ławek w otoczeniu zieleni, które już wkrótce staną na toruńskich osiedlach. A zaczęło się od konfliktu o drogę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *