W Toruniu powołano Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. “Niech się mury pną do góry”

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka, która została dziś powołana do życia w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości. Przystąpiło do niej 17 samorządów, w tym miasto Toruń. Inicjatywa ma na celu zbudowanie 1200 nowych mieszkań w województwie kujawsko-pomorskim. Na spotkaniu obecni byli m.in. wicepremier Jarosław Gowin, sekretarz stanu Iwona Michałek, Jarosław Pucek wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości i prezydent Michał Zaleski.

Na spotkaniu pojawił się wicepremier Jarosław Gowin.

Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach, dla rodzin, które ciężko i uczciwie pracują, ale których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W Polsce potrzebujemy poza tym mieszkań także w mniejszych ośrodkach oraz w gminach wiejskich – zaczął wicepremier Jarosław Gowin. – Dlatego powstał program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który rozwija się w błyskawicznym tempie. Źródłem tego sukcesu jest ścisła współpraca rządu z samorządami.

Inwestycja, która została dziś zainicjowana w Toruniu i do której przystąpiło 17 samorządów, jest warta 350 mln zł, z których 65 proc. będą stanowiły środki budżetowe. Wkładem własnym samorządów w SIM-y będzie przekazanie terenów po budowę nowych mieszkań.

Mam nadzieję, że pierwsze mieszkania zaczną być oddawane lokatorom w przeciągu najbliższych dwóch, trzech lat – podkreślał wicepremier Jarosław Gowin.

Na spotkaniu obecna była także sekretarz stanu Iwona Michałek.

Jestem niesamowicie szczęśliwa i dumna, że spotkaliśmy się dzisiaj, aby ogłosić powstanie SIM – KZN Toruński – mówiła Iwona Michałek. – Cieszę się, że KZN Toruński ma w planie wybudować 1200 mieszkań, nie tylko w dużych miastach, ale też w gminach wiejskich.

Nie zabrakło także wypowiedzi Jarosława Pucka, wiceprezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

To dopiero pierwszy krok do wspólnego sukcesu. To była ciężka praca, ale bardzo przyjemna – opowiadał Jarosław Pucek. – Takiego programu, tak atrakcyjnego i wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom i gmin, jeszcze nie było. Nie da się zbudować żadnej sensownej polityki mieszkaniowej państwa bez ścisłej współpracy z samorządami. Wreszcie mamy instrumenty do tego, aby realizować taki program wspólnie z samorządami. Od poniedziałku zabieramy się do pracy – niech się mury pną do góry!

Podziękowania padły także z ust prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który podkreślił, że liczy na dobre rezultaty w ramach współpracy rządowo-samorządowej. Akt notarialny spółki KZN Toruński został podpisany w czwartek 1 lipca. Natomiast akt erekcyjny oficjalnie podpisano w piątek 2 lipca.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.