W Toruniu powstanie Europejskie Centrum Sztuki Filmowej Camerimage [ZDJĘCIA]

Box1 Fotogalerie Kultura
fot. Łukasz Piecyk

W niedzielę w Ratuszu na Rynku Staromiejskim doszło do podpisania umowy o utworzeniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pod dokumentem swoje podpisy złożyli minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, prezydent Torunia, Michał Zaleski oraz założyciel Fundacji TUMULT i organizator Festiwalu Camerimage, Marek Żydowicz.

– Myśmy od wielu miesięcy, można powiedzieć nawet lat, współpracując przy różnych projektach kulturalnych, myśleli także o tym, żeby jakoś finalnie rozwiązać problem Camerimage – mówił Gliński. – Finalizujemy pierwszy etap wielkiej, potrzebnej polskiej kulturze inwestycji.

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami, przedsięwzięcie  pochłonie około 600 milionów, z czego 400 wyłoży państwo, a pozostałe 200 pochodzić będzie z budżetu miasta.

– To przykład bardzo dobrej współpracy i synergii pomiędzy różnymi podmiotami. Z jednej strony mamy przecież prywatną inicjatywę i fundację, która zbudowała coś bardzo wartościowego dla polskiej kultury. Z drugiej strony mamy odważne miasto, które chce, żeby tutaj ta inwestycja była zrealizowana i tu się rozwijała i stwarza ku temu warunki. Z trzeciej mamy odpowiedzialne państwo, aktywne, dynamiczne, które jest odpowiedzialne za polską kulturę – wymieniał minister.

Współpraca przewiduje także powstanie w Toruniu budynku Centrum Camerimage. Nowy gmach ma powstać na Jordankach, przy placówkach CKK Jordanki i Centrum Sztuki Współczesnej. Ukończenie budowy zaplanowane jest na 2025 rok.

– Będą pracowali przy tworzeniu tego centrum znani na świecie przedstawiciele z dziedziny filmu, architektury, sztuki – dodawał Gliński.

Po blisko 20 latach Festiwal Camerimage wraca do Torunia. W tym czasie przenoszony był kolejno do Łodzi i Bydgoszczy. Zawarta dzisiaj umowa jest sygnałem, że kolejnych zmian nie będzie.

– Dziękuję bardzo, panie prezesie, za to, że zdecydował się pan wrócić do Torunia. Że po podróży, po pielgrzymce po Polsce, zauważa ponownie swoje miasto – zwracał się do Marka Żydowicza prezydent Zaleski.

– Mamy możliwości rzeczywiście zrobienia wielkich rzeczy. Już na etapie prowadzenia tych rozmów udało nam się pozyskać akceptację wielu znaczących instytucji, na świecie i w Europie, ale także wielkich nazwisk światowego kina – dodawał prezes Fundacji TUMULT.

Tegoroczna edycja Festiwalu Camerimage odbędzie się w dniach od 9 do 16 listopada. Impreza gościć będzie w budynku CKK Jordanki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *