Absolwenci toruńskiego ULO wśród najlepszych młodych innowatorów w Polsce
Innowacyjny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych autorstwa Oliwii Raniszewskiej, Bogdana Jabłońskiego i Wiktorii Sadowskiej, absolwentów toruńskiego Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego znalazł się na podium krajowego finału konkursu Explory. Pracę obecnych studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego docenili jurorzy. Na dalszy rozwój projektu otrzymali środki finansowe w postaci 10 tys. zł.
W dniach 18-20 października w Gdyni miała miejsce 12. edycja Gdynia Explory Week. Podczas trzech dni wypełnionych ciekawymi debatami, spotkaniami i warsztatami wyróżniono najlepszych młodych innowatorów. Pomysł z Torunia znalazł się na podium spośród 35 finałowych projektów z całego kraju. Absolwenci Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego pod naukową opieką Sylwii Jędrzejewskiej, nauczycielki informatyki, opracowywali pierwsze prototypy swojego wynalazku.
Projekt „Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych” autorstwa Oliwii Raniszewskiej, Bogdana Jabłońskiego i Wiktorii Sadowskiej zajął drugie miejsce. Według absolwentów toruńskiego ULO zmiany skórne są często objawami chorób, które nie zostały wykryte we wczesnym stadium (np. przez brak korzystania z badań kontrolnych) i mogą powodować poważne powikłania. Proponują oni rozwiązanie, które będzie polegać na nieinwazyjnym i prostym sposobie skierowania pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenia.
– Zaproponowany system składa się z modułu urządzenia oraz zawartego w nim modułu uczenia maszynowego – informuje organizator najważniejszego w Polsce konkursu dla młodych innowatorów. – Zwycięzcy II miejsca w konkursie chcą modyfikować i testować swój pomysł, a jednocześnie promować wśród społeczeństwa profilaktykę badań. Obecnie w rozwoju projektu wspiera ich dr Martyna Sławińska.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali się w ramach sesji konkursowych przed 19 jurorami, którzy byli ekspertami z dziedziny nauki i technologii. Ponadto, podczas trwania konkursu mieli okazję wziąć udział w pitchingu, czyli trzyminutowych wystąpieniach, podczas których prezentowali innowacyjność swoich pomysłów.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni za wyróżnienie. Wiemy, że poziom konkursu w tym roku był bardzo wysoki – wyjaśnia Oliwia Raniszewska. – Tym bardziej cieszymy się, że nasza praca została doceniona i na pewno jest to dla nas motywacja do dalszej pracy i rozwoju naszego projektu. Takie chwile jak ta pokazują nam, że warto to robić.
Opisy projektów, które wzięły udział w tegorocznym finale konkursu Explory, można znaleźć TUTAJ.