Bransoletki życia. Będzie kontynuacja programu
Bransoletki życia to marszałkowski program teleopieki domowej seniorów. Obecnie obejmuje 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych.
Bransoletka życia to smartwatch z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w telecentrum. „Zegarek” monitoruje funkcje życiowe i w sytuacji zagrożenia wysyła sygnał SOS. Telecentrum udziela telefonicznego wsparcia, prosi osoby z najbliższego otoczenia lub wzywa służby ratunkowe.
– Bransoletki życia to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność. – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Przykładem pomocy może być historia pewnej pani, która wracając z zakupami, poślizgnęła się na przystanku i upadła doznając urazu. Opaska, wykrywając upadek, połączyła się z telecentrum. Wezwano zespół ratownictwa medycznego, pani trafiła do szpitala.
Adresatami są przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo mają osoby o niskich dochodach, a także kombatanci i osoby represjonowane.
Do projektu przystąpiły gminy:
– Toruń,
– Chełmża,
– Czernikowo,
– Lubicz,
– Łubianka
– Łysomice,
– Obrowo,
– Wielka Nieszawka,
– Zławieś Wielka,
– Chełmno,
– Kijewo Królewskie,
– Lisewo,
– Papowo Biskupie,
– Stolno,
– Unisław.
Program finansowany będzie do końca 2026 roku kwotą 25 mln złotych. 21,25 mln to środki europejskie, a 2,5 mln pochodzące z budżetu państwa.
Więcej o obecnej edycji programu teleopieki przeczytacie TUTAJ. O poprzedniej pisaliśmy TUTAJ.