COVID-19 w kujawsko-pomorskim. “Społeczeństwo naszego województwa zdało egzamin”
W czwartek 4 czerwca odbyła się konferencja prasowa Mikołaja Bogdanowicza, wojewody kujawsko-pomorskiego na temat podsumowania dotychczasowych działań policji w związku z epidemią SARS-CoV-2. W kulminacyjnym momencie funkcjonariusze musieli codziennie sprawdzać aż 9 tys. osób na kwarantannie.
Konferencja została zorganizowana z udziałem wojewody Mikołaja Bogdanowicza, insp. Piotra Leciejewskiego (Komendanta Wojewódzkiego Policji), insp. Mirosław Elszkowskiego (zastępcy komendanta) oraz Rafała Rewolińskiego, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowe działania policji i podkreślono, że bez udziału funkcjonariuszy walka z epidemią nie byłaby możliwa. Policjanci m.in. współpracowali ze służbami sanitarnymi i samorządem w odniesieniu do osób przebywających na kwarantannie. A tych w kulminacyjnym momencie było ok. 9 tys. Codziennie trzeba było sprawdzić, czy osoby na kwarantannie znajdują się w wyznaczonym miejscu pobytu.
Policja nie tylko była od tego, aby pilnować, czy osoby te zachowują izolację, ale też, aby pomóc tym osobom, gdy zaszła taka potrzeba – podkreśla wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda podziękował policjantom za wywiązanie się ze swoich obowiązków.
Państwa służba przekłada się na dzisiejszą, bardzo dobrą sytuację epidemiczną w naszym województwie – zaznacza wojewoda.
Piotr Leciejewski, komendant wojewódzki, nawiązał z kolei do zupełnie nowej rzeczywistości, w której policjanci musieli się odnaleźć. Ważne było z jednej strony zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, a z drugiej samym policjantom i ich rodzinom. Funkcjonariusze znajdowali się na pierwszej linii walki z koronawirusem w efekcie czego na kwarantannę trafiło 130 z nich. W naszym województwie zarażonych zostało 9 policjantów i 1 pracownik cywilny. Policjanci musieli interweniować m.in. w sprawie niedozwolonego przemieszczania się lub gromadzenia. 50 proc. takich interwencji kończyło się pouczeniem. Natomiast w sprawie zakrywania nosa i ust, aż 80 proc. interwencji kończyło się pouczeniem. Komendant na koniec konferencji podziękował także samym mieszkańcom regionu.
Jestem przekonany, że społeczeństwo naszego województwa zdało egzamin. Chcę i muszę za to podziękować, bo naprawdę społeczeństwo stosowało się do tych wszystkich nakazów i zaostrzeń – mówi insp. Piotr Leciejewski.