Dobra wiadomość dla małych przedsiębiorców – rozszerzona ochrona na jednoosobowej działalności gospodarczej!
O art. 385(5) k.c. zrównującym sytuację jednoosobowych przedsiębiorców z konsumentami nie jest jeszcze głośno, choć od 2 lat znajduje się w naszym porządku prawnym. Co więcej, od 7 stycznia wchodzi nowelizacja przepisu, pogłębiająca tę ochronę w przypadku osób fizycznych prowadzących gospodarstwa rolne. Będąc zatem małym przedsiębiorcą lub rolnikiem warto zainteresować się tym przepisem.
O co chodzi z konsumencką ochroną przedsiębiorców?
Wobec przedsiębiorców w Polsce wymaga się wiele, nie tylko na gruncie administracyjnym, ale również na gruncie prawa cywilnego. W przeciwieństwie do „zwykłych ludzi” pracujących na etacie uznaje się, że przedsiębiorca postępuje przy zawieraniu wszelkich umów z rozwagą i zna się nie tylko na swoim zawodzie, ale również na bankowości, a w tym na umowach kredytu i pożyczek.
Problem z powyższym rozumieniem uwidaczniał się w sytuacji, gdy przedsiębiorca – stolarz miał zapewnioną mniejszą ochronę w przypadku kontroli sądowej zawieranych przezeń umów niż bankowiec zatrudniony w banku kredytującym na umowę o pracę. Stopień znajomości i rozumienia zapisów umownych dotyczących produktów bankowych w kontekście odpowiedzialności za zawarte zobowiązanie był zatem niewspółmierny.
Dlatego też w sytuacji, gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną, zawarł umowę na cel związany z bezpośrednio z działalnością gospodarczą, a umowa nie posiadała dla niego charakteru zawodowego, wynikającego z profilu działalności w CEiDG, może korzystać z rozszerzonej ochrony sądowej, przysługującej konsumentom. Tym samym takim przedsiębiorcom przysługuje możliwość powoływania się na abuzywność postanowień umownych.
Co to znaczy, że umowa nie posiada charakteru zawodowego?
Charakter zawodowy związany jest z tym, iż przedsiębiorca świadczy usługi podobnego rodzaju jak umowa, którą zawiera. Np. przedsiębiorca zajmuje się pośrednictwem kredytowym i sam umowę kredytu zawiera. W przypadku, gdy natomiast taką umowę zawiera wspomniany wyżej stolarz, lekarz, prawnik etc. – czynność nie ma już dla tego przedsiębiorcy charakteru zawodowego i może on korzystać z dodatkowej ochrony.
Jakie postanowienie umowy jest abuzywne dla przedsiębiorcy?
Klauzule abuzywne według art. 385 k.c. to takie postanowienia umowy, na których brzmienie przedsiębiorca nie miał wpływu, a które rażąco naruszają jego interesy oraz kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami.
Tym samym mając zastrzeżenia co do zawartej umowy z bankiem, pożyczkodawcą, a także innym podmiotem – warto pamiętać o ochronie gwarantowanej przez art. 385(5) k.c.
Marta Serwińska – Radca prawny. Kierownik działu ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej w Pledziewicz Kancelarii.