Młyn Wiedzy już w najbliższy weekend świętuje 5-lecie. Bilety za 5 zł! [PROGRAM]
10 i 11 listopada Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie obchodziło 5-lecie działalności w Młynach Toruńskich. Będziemy mogli zobaczyć m.in. 10 interaktywnych wystaw, pokazy chemiczne i fizyczne.
W trakcie jubileuszu – 10 i 11 listopada – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie czynne w godz. 10-18. Bilet kosztuje tylko 5 zł i można go kupić w kasie centrum lub poprzez elektroniczny system sprzedaży online.
Oficjalna część uroczystości została zaplanowana w sobotę o godz. 11. Będą jej towarzyszyć przemowy, wręczenie podziękowań za współpracę oraz specjalnie przygotowany na tę okazję tort.
Co nas czeka w Młynie Wiedzy? Poniżej przedstawimy program 5-lecia placówki:
Pracownia biologiczna
W sobotę i niedzielę odbędą się zajęcia „Zwykłe niezwykłe”. Podczas warsztatów uczestnicy przekonają się, że mikroskop potrafi odkryć przed nami całkowicie nowe oblicze zupełnie zwyczajnych rzeczy. Sól czy cukier powiększone, prześwietlone, widziane w świetle spolaryzowanym stają się małymi działami natury. Pośród nieskończonej różnorodności układów krystalicznych niejednokrotnie dostrzec można obrazy przypominające futurystyczne krajobrazy z odległych zakątków kosmosu. Zobacz co ukrywa otchłań mikroświata. Dla kogo: od 10. roku życia (z opiekunami). Zajęcia odbędą się w godz. 11:00-11:30, 13:00-13:30, 15:00-15:30, 17:00-17:30.
Pracownia kreatywna „przeBUDOWA”
Podczas obchodów 5-lecia zapraszamy do zabawy klockami Imagination Play Ground™, stworzonymi przez architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci w wieku od 2 do 12 lat, poprzez planowanie i realizację wspólnych „projektów budowlanych”. Przed uczestnikami zadania inspirowane warsztatami przedszkolnymi prowadzonymi przez CNMW dla dzieci w wieku 3-6 lat od kilku lat. Pomiędzy animacjami pozostawimy Wam czas na dowolną zabawę. Dla kogo: od 3-6 lat (z opiekunami). Zajęcia odbędą się w sobotę i niedzielę w godz. 10:30 -11:15, 12:30-13:15, 14:30-15:15, 16:30-17:15.
Pracownia multimedialna
Zajęcia w pracowni odbędą się w sobotę i niedzielę. Pierwszego dnia zapraszamy na warsztaty „Druk 3D”. Na warsztatach zobaczysz i dotkniesz różnych przedmiotów wydrukowanych na drukarce 3D, zobaczysz też jak drukarka pracuje i jak powstaje kolorowy zaprojektowany przez prowadzącego przedmiot. Warsztaty adresowane są dla uczestników w wieku od 5-9 lat (z opiekunami). Zajęcia odbędą się w sobotę w godz. 10:30 -11:30, 14:30-15:30. Dla starszych uczestników (od 10. roku życia z opiekunami) przygotowaliśmy zajęcia w godz. 12:30-13:30 i 16:30-17:30.
„Krótka piłka marsjańska”
W niedzielę zapraszamy na zajęcia „Krótka piłka marsjańska”. Dowiesz się czym jest łazik marsjański? Jak go zaprogramować? Co kryje się w jego wnętrzu? Poznasz strukturę prostego, miniaturowego łazika i jego podstawowe funkcje. Warsztaty są skierowane dla dzieci od 10. roku życia (z opiekunami). Odbędą się w godz. 11:00-12:00, 13:00-14:00, 15:00-16:00 i 17:00-18:00.
Pracownia fizyczna
W sobotę i niedzielę zapraszamy do udziału w dwóch aktywnościach przygotowanych w przestrzeni pracowni fizycznej. W godz. 11:00-11:45 i 15:00-15:45 odbędą się warsztaty „Wszechświat w czterech ścianach”. Uczestnicy w wieku od 15. roku życia będą mogli wcielić się w rolę współczesnych astrofizyków. Z kolei, w godz. 13:00-13:45 i 17:00-17:45 zapraszamy do udziału w zajęciach „Ludzki termometr”. Aktywność jest kierowana do dzieci w wieku 10-14 lat z opiekunami.
Sala warsztatowa
W niedzielę (11 listopada) odbędą się warsztaty „Jak pracują nasze kości?”. Z ilu kości składa się ciało dorosłego człowieka, a z ilu dziecka? Czy żyrafa i mysz mają tyle samo kręgów szyjnych? Czym jest zdjęcie rentgenowskie? Ile waży ludzki szkielet? Na te i inne pytania odpowiemy podczas godzinnego warsztatu. W trakcie zajęć przyjrzymy się budowie poszczególnych elementów ludzkiego szkieletu oraz ich funkcjom. Następnie wspólnie wykonamy prosty model układu kostnego. Dodatkowo poruszymy zagadnienia związane z profilaktyką chorób kręgosłupa. Dla kogo: 6-12 lat (z opiekunami). Zajęcia odbędą się w godz. 10:00-11:00, 12:00-13:00, 14:00-15:00, 16:00-17:00
Na parkingu przed budynkiem Centrum Nowoczesności zaplanowano pokazy:
Ciekły azot na własnej skórze, 10 i 11 listopada, godz. 10:00-10:45, 14:00-14:45
Minęło już 135 lat odkąd dwóm polskim naukowcom udało się skroplić azot. Dziś ciekły azot znajduje zastosowanie między innymi w medycynie, przemyśle metalurgicznym czy sztuce kulinarnej. Podczas pokazów odkryjemy tajemnice tej niezwykle zimnej substancji prezentując najefektowniejsze doświadczenia z nią związane. Widzowie dowiedzą się między innymi dlaczego ciekłego azotu nie można „nabić w butelkę”, czy można na własnej skórze sprawdzić jaki jest zimny i co dzieje się z powietrzem w niskich temperaturach? A wszystko to ubarwione historią i ciekawostkami.
Reakcje spalania, 10 i 11 listopada, godz. 12:00-12:45
Rozgrzewający publiczność pokaz, którego tematem przewodnim jest ogień i reakcje spalania. Prowadzący poprzez efektowne doświadczenia ukaże różnicę w zachodzeniu reakcji utleniania takich substancji jak etanol, propan, acetylen czy nitroceluloza. Jednym z bohaterów pokazu będzie wodór – najlżejszy, najbardziej rozpowszechniony pierwiastek chemiczny we wszechświecie. Poprzez emocjonujące doświadczenia postaramy się przybliżyć jego właściwości, zastosowanie a także zaprezentujemy metody jego otrzymywania. Wybuchy, wystrzały, ogień i dym gwarantowane.
Aktywności dostępne wyłącznie 10 listopada:
Stanowisko z HTC Vive, Tytuł: „Lokomocja w wirtualnej rzeczywistości (VR)” (dla osób 12+)
Pokaz będzie okazją przetestowania różnych sposobów poruszania się w wirtualnej rzeczywistości, głownie poprzez stworzoną przez studentów koła naukowego TKK symulację średniowiecznego labiryntu. Opowiemy jak funkcjonują różne metody poruszania się, dlaczego niektóre sprawiają, że odczuwamy wirtualną chorobę lokomocyjną oraz o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego sposobu poruszania w grach i symulacjach VR. Będzie można też dowiedzieć się, czym jest immersja oraz jaka jest przyszłość zastosowania VR.
Stanowisko z Oculus Rift DK2, Tytuł: „Strach? A co to takiego?” (dla osób 12+)
Nawet najwięksi „twardziele” mimo, że potrafią nie okazywać strachu, ich mózgu nie da się oszukać, a nauka potrafi ujawnić to co z pozoru niewidoczne. Uczestnicy będą mieli możliwość obejrzeć w goglach VR krótką symulację w typie horroru. Dodatkowo podczas przebywania w wirtualnej rzeczywistości, za pomocą urządzenia do pomiaru odruchu skórno-galwanicznego, zmierzymy poziom odczuwanej reakcji emocjonalnej. Następnie osoby zaprezentujemy uczestnikowi na oscyloskopie jego indywidualny wynik oraz opowiemy więcej o emocji strachu oraz o tym, jak nasz organizm zachowuje się w takiej sytuacji.
Tytuł: „Przygoda Króliczka” (dla osób 5+)
A gdyby tak na parę minut przenieść się do bajki? Przedstawimy animację w wirtualnej rzeczywistości, w której gwarantujemy dobrą zabawę najmłodszym. Uczestnik może stać się misiem – przyjacielem Króliczka – i razem z nim spotkać przybyszów z kosmosu, aby przeżyć niezapomnianą przygodę!
Stanowisko „Kreatywność w sztuce a mózg”, Tytuł: „Kreatywność w sztuce a mózg”
Choroby psychiczne a zmysł kreatywności – jak bardzo ze sobą są powiązane? Co łączy znanych artystów z zaburzeniami psychicznymi? Przedstawimy przejawy zachowań kreatywnych obecnych w chorobach psychicznych oraz wyjaśnimy koncepcje kreatywności jako mechanizmu rozwiązywania problemów opartego na szukaniu nowych rozwiązań. Opiszemy również postaci świata artystycznego z zaburzeniami psychicznymi i sposoby ich wyrażania siebie w sztuce.
Stanowisko „Gry komputerowe i ruch w nauce matematyki”
Podczas pokazu uczestnik będzie mógł zagrać w opracowaną na uniwersytecie komputerową grę matematyczną: na laptopie, tablecie i z czujnikiem ruchu Kinect (sterując ruchem statku kosmicznego za pomocą ruchów ramion). Rozgrywka polega na rozpoznawaniu liczb lub wykonywaniu prostych działań, poruszaniu się wzdłuż osi liczbowej i pokonywaniu przeszkód podczas lotu statkiem kosmicznym. Sprawne operowanie osią liczbową to podstawa umiejętności arytmetycznych, a podczas pokazu będzie można je trenować w formie atrakcyjnej komputerowej zabawy, do której zapraszamy zarówno dzieci i dorosłych.
Konferencja stratosferyczna „Near Space”
Na stanowisku Fundacji Copernicus Project będzie można: obejrzeć prawdziwy balon stratosferyczny uzbrojony w tracker, dowiedzieć się jak zorganizować własną misję stratosferyczną, obejrzeć trochę elektroniki używanej przy misjach stratosferycznych, otrzymać różne materiały drukowane dotyczące działalności Copernicus Project.