Opieka 14.10 w szkole to obowiązek? Wicekurator nie ma wątpliwości
Zbliżający się Dzień Nauczyciela stał się solą w oku części rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 4. Opieka 14.10 dla ich dzieci nie będzie możliwa. Świetlica w ten dzień będzie nieczynna, bo – jak twierdzi dyrektorka placówki – szkoła nie ma obowiązku organizowania zajęć opiekuńczych. Okazuje się jednak, że jest to błędna interpretacja zapisów zarówno rozporządzenia o organizacji roku szkolnego, jak i Karty Nauczyciela.
Wczoraj informowaliśmy o sygnałach rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 4, że dyrekcja postawiła ich przed faktem dokonanym i poinformowała o zamkniętej świetlicy w Dzień Edukacji Narodowej. Dzień, w którym nie ma zajęć dydaktycznych, ale – jak słusznie zauważała większa część rodziców – co z zajęciami opiekuńczymi? Nie jest to bowiem dzień ustawowo wolny od pracy. Rodzicie komentowali, że nie są w stanie wziąć urlopów z dnia na dzień, a szkoła postawiła ich w „beznadziejnej sytuacji”.
Opieka 14.10. Szkoła może ale nie musi?
Dyrektorka placówki tłumaczyła nam wczoraj, że szkoła nie ma obowiązku organizowania w ten dzień zajęć opiekuńczych.
– Może, ale nie musi – argumentowała Izabela Ziętara, dyrektorka SP nr 4 w Toruniu. – Jeżeli zdołam zapewnić opiekę, to ją zapewnię – jeśli zabraknie mi nauczycieli, to będę musiała rodzicom odmówić.
Sprawdziliśmy, czy tłumaczenia dyrektorki (o których więcej można przeczytać pod tym linkiem https://tylkotorun.pl/wiadomosci/zycie-szkolne/rodzice-z-sp-nr-4-pytaja-dlaczego-swietlica-w-dzien-nauczyciela-jest-nieczynna/) są zasadne. Okazuje się, że nie.
– To jest dokładnie taka sama sytuacja, jak w przypadku ferii. Wcześniej szkoła musi poinformować rodziców, że jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych i rodzice, którzy nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki, zgłaszają to do dyrekcji. Szkoła ma wówczas obowiązek tym właśnie dzieciom zapewnić zajęcia opiekuńcze. Dyrekcja powinna odpowiednio wcześniej ustalić, ile dzieci będzie potrzebować opieki i zgodnie z tym zadbać, aby opieka 14.10 była zapewniona – podkreśla Maria Mazurkiewicz, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty.
Wicekurator zapewniła nas, że tłumaczenia o braku obowiązku zapewnienia opieki są nieprawdziwie. Każda szkoła, a zwłaszcza podstawowa, ma taki obowiązek. „Dotyczy on nie tylko tych 8 dodatkowych dni wolnych, ale wszystkich, w których nie ma zajęć lekcyjnych”, podsumowała wicekurator Maria Mazurkiewicz.
Torunianinnn
12 października 2022 @ 15:00
W takim przypadku dyrektor tej podstawówki powinien być zwolniony ze stanowiska za nieznajomość podstawowego prawa.
W SP 14 tez nie ma lekcji ale dyrekcja od razu na zebraniach informowała że świetlica działa normalnie.