Wracają połączenia na kolei. “Oczekiwana społecznie zmiana”

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

31 stycznia połączenie kolejowe Toruń – Sierpc przez Lipno zostanie przywrócone. Samorząd województwa podjął taką decyzję po uwagach ze strony pasażerów. W planach jest przywrócenie także innych połączeń.

– Pociągi do Sierpca to najważniejsza oczekiwana społecznie zmiana w nowym rozkładzie jazdy. Cieszę się, że obecnie sytuacja pozwala na reaktywację tej linii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zgodnie z zapowiedziami, siatka połączeń w kierunku Sierpca ma być rozwijana. W planach jest uruchomienie podmiejskiej sieci kolejowej.

Połączenia Toruń-Sierpc i Sierpc-Toruń będą obsługiwały codziennie trzy pary pociągów. Godziny przyjazdów i odjazdów zostały ułożone tak, by pierwszy poranny skład z Sierpca przyjeżdżał do Torunia przed godz. 8:00.

To jednak nie koniec zmian w regionalnej kolei. 1 kwietnia reaktywacji doczeka się linia kolejowa nr 201 w rejonie Borów Tucholskich. Obecnie trwają też uzgodnienia w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek, a docelowo Toruń – Ciechocinek. 

 – Chcemy, podobnie jak województwo wielkopolskie, zbudować, na bazie istniejącej siatki połączeń, niejako drugą warstwę, tak, by pociągi kursowały z relatywnie dużą częstotliwością. Nazwiemy te dodatkowe połączenia połączeniami metropolitalnymi, bo mają one sens w rejonie dużych miast – Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Zależy nam tu na finansowej partycypacji samorządów lokalnych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Województwo kujawsko-pomorskie przeznacza w tym roku 135,7 mln złotych na realizację wszystkich pasażerskich przewozów kolejowych objętych aktualnym rozkładem jazdy.

Tagged

2 thoughts on “Wracają połączenia na kolei. “Oczekiwana społecznie zmiana”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.