Zaczyna się sezon motocyklowy. Jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

112 Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Początek wiosny i ładna pogoda to jednocześnie większa aktywność użytkowników jednośladów na drogach. Warto być wtedy uważnym i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Słoneczna pogoda to najlepszy czas na aktywność dla miłośników jednośladów. Niestety w tym okresie dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem motocykli. Oprócz czerpania przyjemności z jazdy, motocykliści powinni pamiętać o bezpieczeństwie na drodze.

Na trasę wyjeżdżajmy tylko sprawnym motocyklem. Lepiej powstrzymać się od jazdy, jeśli zauważy się pewne usterki. Jeśli wsiadamy na jednoślad, to tylko w kompletnym stroju motocyklowym oraz kasku. Często motocykliści ignorują stosowanie tej zasady „bo jest blisko”, „bo jest ciepło”, „na krótkiej trasie nic mi się nie stanie”. Brak odpowiedniego ubioru może wyrządzić dodatkową krzywdę. Oprócz tego warto być widocznym. Zalecana jest jazda w kamizelce odblaskowej bądź kombinezonie, który posiada elementy odblaskowe.

Należy także zrezygnować z jazdy w razie złego samopoczucia lub choroby oraz wtedy, gdy występują duże upały, a jeśli już zachodzi konieczność podróży, trzeba mieć przy sobie butelkę wody.

Nie powinno się jeździć po znakach poziomych (linie na jezdni), gdyż można spowodować uślizg kół i upadek. Należy zachować bezpieczny odstęp od pojazdów, za którymi się jedzie. Droga hamowania motocykla może być dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni.

Trzeba mieć oczy dookoła głowy i cały czas obserwować sytuację na drodze, by w razie czego szybko zareagować. Motocyklista jest mniej widoczny niż inne pojazdy i w razie wypadku jest bardziej narażony niż kierowca samochodu. Należy dostosować także prędkość do panujących warunków. Nadmierna prędkość to jeden z najczęstszych powodów wypadków motocyklistów. Nawet najlepszy i najbezpieczniejszy jednoślad nie uchroni przed wszystkimi niebezpiecznymi sytuacji. Warto też pamiętać, by nie dać się ponieść emocjom, szczególnie gdy inni kierowcy będą prowokować do wyścigów na ulicy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.