Zaślubiny Polski z morzem, czyli obchody setnej rocznicy wolności

Box2 Kultura Podgląd Wiadomości Województwo box
fot. Karol Stańczak UMWP

W Pucku trwały dziś obchody stulecia zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbywały się na rynku w Pucku, gdzie miała również swoją metę sztafeta biegaczy specjalnego biegu z okazji stulecia. Sztafeta wystartowała w piątek 7 lutego z Torunia i Bydgoszczy i dotarła na oficjalne obchody. Biegacze uczcili okrągłą rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski pokonując dystans 240 kilometrów.

REKLAMA

Oprócz marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, do Pucka zawitali także członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, radni Tadeusz Pogoda i Michał Krzemkowski oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński.

W ramach obchodów odbyła się inscenizacja aktu zaślubin Polski z morzem, przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną, która do Pucka przybyła historycznym pociągiem. Na Starym Rynku odsłonięto specjalną tablicę, upamiętniającą puckiego działacza niepodległościowego, Antoniego Miotka. Odbyła się również uroczysta msza święta, wraz z ceremonią złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Miał miejsce także koncert, utrzymany w duchu patriotycznym, a także spektakl laserowy na wodzie i wystawy tematyczne na rynku, w porcie rybackim i Muzeum Ziemi Puckiej.

Wczoraj w Gdańsku odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Obecna była na nim reprezentacja z naszego regionu: marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu Aneta Jędrzejewska oraz radni Tadeusz Pogoda, Jacek Chmarzyński, Michał Czepek i Robert Malinowski.

Wydarzenia związane ze stuleciem powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski trwają także w kujawsko-pomorskiem. Są to liczne imprezy sportowe, kulturalne, realizacje wydawnicze, czy kampanie edukacyjno-historyczne w szkołach, które odbywać się będą przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *