ZOL w Browinie po remoncie. Jak wygląda teraz?

Wiadomości
fot. nadesłane

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Browinie przeszedł znaczną odmianę. Do budynku, dzięki wsparciu środków Urzędu Marszałkowskiego, dobudowano nową część, gdzie trafiły kolejne łóżka dla pensjonariuszy. To odpowiedź nadzorującego ZOL Szpitala Powiatowego w Chełmży na wciąż rosnące potrzeby w zakresie opieki długoterminowej.

Dotychczas zakład mógł pomieścić 70 pacjentów. Zwiększenie możliwości było konieczne, z uwagi na charakterystykę działalności: łóżka nie zwalniają się szybko, a chętnych przybywa. Okres oczekiwania na przyjęcie do ZOL to rok, a niekiedy nawet dwa lata. Dla osób starszych taki okres oczekiwania jest wyjątkowo uciążliwy. Często sytuacje są pilne, seniorzy mogą stracić samodzielność nagle. Wtedy potrzebna jest opieka ZOL. 

Projekt rozbudowy powstał jeszcze w 2017 r. Szpital Powiatowy w Chełmży postarał się, aby w nowej części budynku znalazło się dodatkowych 30 łóżek. Jest ona funkcjonalnie połączona z dotychczasową, co stanowi znaczne ułatwienie przy pracy.

– W ramach projektu wybudowaliśmy 2 tys. m² nowej powierzchni i wyremontowaliśmy 500 m² starej. Cały obiekt został unowocześniony, jest zasilany przez pompy ciepła i fotowoltaikę – wymienia Leszek Pluciński, prezes zarządu Szpitala Powiatowego w Chełmży.

Zadbano więc o aspekt ekologiczny. Ponadto unowocześnione zostały systemy zabezpieczeń.

– Chodzi tu przede wszystkim o systemy przeciwpożarowe. W obiektach, gdzie są przewlekle leżące osoby, wypadki się zdarzają. Jest to niezmiernie ważne, żeby zabezpieczenia były perfekcyjne – dodaje prezes zarządu szpitala. – To nowoczesny obiekt, zgodny ze wszystkimi wymogami i przepisami. Jest bezpieczny i samowystarczalny, a jednocześnie bardzo ekologiczny.

Całość została ukończona w październiku ubiegłego roku. Od początku lutego przebywają w nim już pensjonariusze. Wiele jednak zależy od tego, kiedy placówka dostanie kontrakt z NFZ. 

Dla kogo przeznaczone są łóżka ZOL? Pacjent, który do tej pory radził sobie samodzielnie albo potrzebował niewielkiej pomocy w życiu codziennym, może nagle znaleźć się w sytuacji, kiedy niezbędny staje się pełen zakres opieki. Zakład w Browinie przyjmuje więc przede wszystkim osoby, które nie radzą sobie samodzielnie, a nierzadko nie są w stanie podnieść się z łóżka. 

– Demograficzne potrzeby w tym zakresie będą rosły. Społeczeństwo się starzeje. Populacja powyżej 65. roku życia będzie w najbliższych 10 latach znacznie rosła. Wchodzi bowiem wyż lat 50., dlatego sytuacja demograficzna rodzi ogromne potrzeby – tłumaczy Leszek Pluciński. 

Łączny koszt prac sięgnął 8,45 mln zł, w tym ok. 4,5 mln zł to kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Pozostałe środki pochodzą z budżetów samorządów: powiatu toruńskiego, miasta Chełmża oraz gmin: Chełmża, Łysomice i Łubianka, a także środków własnych Szpitala Powiatowego w Chełmży.

Ze wspomnianych środków blisko 8 mln zł posłużyło powstaniu budynku. Około 0,5 mln zł to wartość nowego sprzętu, mającego pomóc Zakładowi w Browinie w realizowaniu codziennych zadań. Podstawowym wyposażeniem w tego typu placówkach są łóżka. Do tego dochodzi sprzęt do rehabilitacji i podstawowej opieki. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *