Nauka on-line na WSB w Toruniu. To działa!

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay

Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu szybko przystosowała się do nowych wytycznych. Specjalistyczne tablety dla wykładowców, szkolenia kadrowe, programy dedykowane nauczaniu on-line i bieżące usprawnianie systemu. Kształcenie na odległość nie jest dla nich problemem.

Od środy 25 marca kształcenie na odległość stało się obowiązkowe we wszystkich placówkach oświatowych na terenie naszego kraju. Decyzje ministerialne związane są z sytuacją epidemiczną w Polsce i przedłużeniem zawieszenia zajęć w szkołach do 11 kwietnia. Wyższa Szkoła Bankowa już w czwartek 19 marca przeniosła wszystkie działy uczelni w tryb pracy zdalnej. Zdalne prowadzenie procesu kształcenia na studiach niestacjonarnych rozpoczęło się już w weekend 20-22 marca, a na studiach stacjonarnych funkcjonuje od 23 marca.

W weekend na studiach niestacjonarnych mieliśmy na zajęciach w niektórych momentach nawet siedem tysięcy osób. Udało nam się przez te dwa dni zrealizować około 750 kursów. Przeszkoliliśmy także 250 wykładowców – informuje dr Monika Wyrzykowska-Antkiewicz, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Szkolenia dla wykładowców z prowadzenia zajęć on-line przeprowadzane były już od środy. Realizowane są na dwóch poziomach, podstawowym oraz zaawansowanym.

Po przeprowadzonych szkoleniach zostaliśmy zapytani o to, czy mamy jakieś uwagi i co należy udoskonalić. Wszystkie problemy były na bieżąco rozwiązywane – mówi Marek Baranowski, jeden z wykładowców w Wyższej Szkle Bankowej w Toruniu.

Zajęcia realizowane są zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

Wykładowcy i studenci wykorzystują do pracy platformy cyfrowe, dzięki którym możliwy jest streaming video na żywo, wspólne przeglądanie prezentacji czy wariant tablicy interaktywnej do wspólnego rozwiązywania zadań – tłumaczy dr Monika Wyrzykowska-Antkiewicz.

Platforma umożliwia udostępnianie webinariów i wideokonferencji w oparciu o przeglądarkę internetową. Działa na wszystkich urządzeniach bez względu na system operacyjny i dostępna jest także w formie aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS. Program doskonale sprawdza się w prowadzeniu kursów i szkoleń zdalnych. Wykładowcy i uczniowie wykorzystują do pracy także znaną już wcześniej platformę e-learningową Moodle. To właśnie tam udostępniane są studentom materiały do samodzielnej nauki. Kadra toruńskiej WSB została także dodatkowo wyposażona w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia zajęć on-line, jak chociażby tablety graficzne. 

Wykładowcy, którzy nie mają możliwości technicznych, aby realizować zajęcia z domu, mogą skorzystać ze sprzętu uczelni – opowiada Marek Baranowski.

Ocena pracy zdalnej przeprowadzana jest online dzięki czemu, wykładowcy mogą zbierać i archiwizować wyniki pracy. Nauczyciele mogą wystawiać oceny, które potem przenoszone są do protokołów elektronicznych.

Wykładowcy i studenci są zachwyceni. Frekwencja na zajęciach jest bardzo duża. Jestem bardzo usatysfakcjonowana, że nakład pracy, który został włożony w przygotowanie zajęć zdalnych, opłacił się. Zadowolenie naszych studentów jest nagrodą za ten wysiłek, pracę pocie czoła i nieprzespane noce. Jesteśmy bardzo zadowoleni – komentuje dr Monika Wyrzykowska-Antkiewicz.

Szybkie wdrożenie i sprawne działanie systemu rzeczywiście wiążą się z pozytywnym odbiorem.

WSB jest świetnie przygotowana, aby realizować zajęcia w formie on-line. Studenci są w stanie zaliczać zarówno wykłady, jak i ćwiczenia. Nie ma żadnego problemu, żeby dokończyć semestr. Jestem pod wrażeniem tego, jak uczelnia sobie poradziła – ocenia Marek Baranowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *