26. Welconomy otwarte. Rozpoczęła się sesja plenarna na Jordankach

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W Centrum Kongresowo-Kulturalnym Jordanki została otwarta 26. edycja Welconomy Forum in Toruń. Tym razem upływa ono pod hasłem “Niepodległa – nowe wyzwania”. Podczas dwudniowego forum będzie mowa o różnorakich wyzwaniach, jakie stoją obecnie przed Polską.

26. edycję Welconomy Forum in Toruń otworzył wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– To najważniejsze wydarzenie w województwie i jedno z najważniejszych wydarzeń w tym obszarze w Polsce – podkreśla wojewoda. – O tym forum słychać dużo także poza granicami Polski.

Wojewoda wskazując na obecność na forum ministrów Henryka Kowalczyka (Ministerstwo Środowiska) i Jerzego Kwiecińskiego (resort inwestycji i rozwoju), podkreślił, że strona rządowa dostrzega takie przedsięwzięcia jak Welconomy.

Zwrócił też uwagę na dobrą współpracę między rządem a samorządem. Znakiem tego jest m.in. nowy program związany z modernizacją samorządowych dróg. Dzięki niemu do regionu trafi 250 mln zł.

Uczestników forum przywitali także marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dziękujemy, że przyjechaliście państwo do Torunia – mówił do zgromadzonych Zaleski.

– To bardzo ważny dzień dla województwa kujawsko-pomorskiego i Torunia – podkreśla dr Jacek Janiszewski, organizator Welconomy. – Na tej konferencji podsumujemy współpracę z Ukrainą, Kazachstanem i Indiami. Posłuchacie państwo, jak handlować z Nigerią, Brazylią, Irakiem czy Indonezją. Chcemy do tych państw jeździć i pokazywać, jak z nimi współpracować. Trzeba szukać możliwości rozwojowych daleko w świecie. Razem z Welconomy i pomocą regionu możemy to osiągnąć.

Ważną częścią Welconomy jest forum samorządowe, którego gośćmi będą m.in. wójtowie z regionu. – Jako Stowarzyszenie “Integracja i Współpraca” zawsze chcieliśmy, żeby ludzie się uczyli współpracy ze sobą, integrowali swoje potencjały – mówi dr Janiszewski. – Żeby ludzie pracowali dla ludzi, a nasz efekt był wspólny na arenie międzynarodowej.

Tradycyjnie już podczas otwarcia zostały wręczone wyróżnienia Welconomy. Nagrodę im. Stefana Mellera otrzymały Patrycja Zawadzka i Dominika Dąbrowska za specjalistyczne kosmetyki wykorzystywane w terapii onkologicznej.

Ambasadorem polskiej gospodarki został Witold Marek Słowik, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a ambasadorami Welconomy: Marek Ciesielski, prezes Polska Press, agencja pracy tymczasowej Main Partners czy Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Szmaragd Welconomy trafiło zaś do marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Promotorem Polski zaś został Rafał Blechacz.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *