Autobusy na tablicy. Trwają prace nad autobusowym systemem informacji pasażerskiej

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W ostatnich dniach na przystankach autobusowych wzdłuż Szosy Chełmińskiej zamontowano nowe tablice przystankowe. Mają one przekazywać informacje o aktualnym rozkładzie jazdy w czasie rzeczywistym, uwzględniając opóźnienia w kursowaniu. Jest to kolejny etap realizacji programu „Poprawa infrastruktury przystanków autobusowych”.

Elektroniczne tablice nie są czymś nowym w Toruniu, już od ponad siedmiu lat na przystankach tramwajowych funkcjonuje System Informacji Pasażerskiej. Jednak w przypadku autobusów informacja o najbliższych kursach w takiej formie dotychczas występowała głównie na tablicach, które znajdują się na przystankach przy Dworcu Głównym PKP. W tym miejscu działają one nie na zasadzie monitorowania aktualnego przebiegu trasy poprzez GPS, a na podstawie wpisanego „na sztywno” rozkładu. Oznacza to, że nie ma tam informacji o tym, za ile minut dany autobus przyjedzie, a jedynie o tym, o której – według rozkładu – powinien przybyć na przystanek. Nowy system, nad którym trwają prace, ma funkcjonować tak jak w przypadku linii tramwajowych.

Testy całego systemu prowadzone są w sposób ciągły w trakcie realizacji projektu. Montaż tablic rozpoczął się w kwietniu tego roku – wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia, przedstawiając odpowiedź Wydziału Gospodarki Komunalnej. To ta komórka administracji jest odpowiedzialna za tablice.

Program „Poprawa infrastruktury przystanków autobusowych” realizowany jest od dwóch lat. Jednym z jego etapów jest montaż 73 dwustronnych tablic pasażerskiej informacji przystankowej. Trzynaście z nich znajdzie się na lewobrzeżu, pozostałe natomiast na przystankach po prawej stronie Wisły. Wszystkie urządzenia prezentują informacje na temat danych linii, ich kierunków oraz minut, które pozostały do przyjazdu danego autobusu. Przedstawiane są w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku. W przypadku opóźnień lub innych zdarzeń na dole ekranu ma przewijać się odpowiedni komunikat. Informacje o danych liniach mają dotyczyć najbliższych 59 minut i być na bieżąco aktualizowane. Nowy format i styl graficzny tablic jest już stosowany od wiosny tego roku na węźle przesiadkowym na placu Rapackiego.

Tablice są przystosowane dla potrzeb korzystania przez osoby niewidzące i niedowidzące. Wyposażono je w moduł zapowiedzi głosowej w języku polskim. Pasażer po naciśnięciu przycisku umieszczonego w słupie tablicy uzyska informację o godzinie przybycia pojazdu lub minutach, jakie zostały do przybycia pojazdu, poczynając chronologicznie od pojazdów, które przyjadą najwcześniej – dodaje rzecznik prezydenta miasta.

Istniejące już tablice, zarówno autobusowe, jak i tramwajowe, nie będą wymieniane.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *