Będzie zniesienie opłat na obwodnicy Torunia? Robert Kwiatkowski: “To upłynni ruch”

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Poseł Lewicy Robert Kwiatkowski wystosował zapytanie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie zniesienia opłat na autostradowej obwodnicy Torunia na czas remontu mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Takie rozwiązanie miałoby upłynnić ruch i odciążyć most im. gen. Elżbiety Zawackiej.

– Każdy, kto pokonuje Wisłę w Toruniu, wie doskonale, że wystarczy czasami drobna kolizja na moście, żeby doszło do poważnych utrudnień lub komunikacyjnego paraliżu w mieście – wskazuje Robert Kwiatkowski. – Dlatego też trzeba maksymalnie usprawnić komunikację wokół miasta, żeby w trakcie remontu i rozbudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego do Torunia wjeżdżało jak najmniej samochodów.

Poseł Lewicy proponuje zniesienie opłat na czas od 1 lipca 2020 do 31 marca przyszłego roku. Obecnie opłata między węzłem Lubicz a węzłem Toruń Południe wynosi 2 zł. Zwolnienie autostradowej obwodnicy z opłat mogłoby dać kierowcom alternatywę dla podróżowania przez miasto.

W piśmie skierowanym do ministra Robert Kwiatkowski wskazuje na fakt, iż most Piłsudskiego pełni ważną rolę nie tylko w ruchu lokalnym, ale i w tranzytowym, a jego wyłączenie spowoduje zakorkowanie mostu gen. Zawackiej.

Wielkim udogodnieniem byłoby zatem skierowanie pojazdów jadących drogą krajową nr 15 na węzeł Turzno i dalej autostradą A1 a pojazdy jadące z północy Polski (drogą krajową nr 91), kierować od skrzyżowania w Łysomicach, drogą przez Grębocin na węzeł autostradowy Lubicz i dalej na południe Polski. Z informacji powszechnie znanych, niestety wielu przewoźników zmusza kierowców do omijania odcinków autostrad płatnych i jadą oni do Torunia, przeprawiają się przez Wisłę mostem gen. Elżbiety Zawackiej drogą krajową nr 91 i jadą do węzła autostrady A1 Ciechocinek i tam bezpłatnie dalej autostradą A1 na południe Polski – wskazuje w piśmie. – Dodatkowo na bramkach w węźle Turzno oraz Lubicz powstaną ogromne zatory, szczególnie na małym węźle Turzno. Szczególnie uciążliwe i niecelowe jest pobieranie opłat między węzłem Lubicz a Punktem Poboru Opłat Nowa Wieś (w ruchu osobowym 2 zł). To tędy alternatywnie mieszkańcy Torunia mogliby się komunikować z lewobrzeżnymi dzielnicami miasta zamiast jechać mostem im. gen. E. Zawackiej.

Poseł zwraca uwagę na nadzwyczajność sytuacji i dodaje, że zniesienie poboru opłat byłoby niezwykle pomocne zarówno dla mieszkańców, jak i przejeżdżających przez miasto kierowców. Jego zdaniem pomoc rządu jest tu niezbędna.

Mam świadomość, że koncesjonariusze A1 działają w oparciu o uzgodniony model finansowy akceptowany przez stronę rządową i banki finansujące, jednak sytuacja, jaka nastąpi po zamknięciu mostu im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu jest nadzwyczajna i wymaga pomocy rządowej – wskazuje Robert Kwiatkowski. – Celowe byłoby, aby na czas wyłączenia z ruchu przeprawy władze państwowe zniosły opłaty na autostradowej obwodnicy Torunia, aby dobywał się tu płynny ruch. Pojazdy jadące z Warmii i Mazur korzystałyby z węzła Turzno, kierując się na południe, a kierowcy jadący z północy, wjeżdżaliby na węźle Lubicz. Wszystko to dla odciążenia mostu gen. E. Zawackiej, skrajnie przeciążonego ruchem lokalnym i tranzytowym.

Minister ds. transportu może wydać koncesjonariuszowi A1, spółce GTC (Gdańsk Transport Company) instrukcje w kwestii poboru opłat i dopiero wtedy może ona podjąć działania w tej sprawie. Poseł Robert Kwiatkowski przesłał na ręce ministra także pytania związane ze zwolnieniem z poboru opłat we wspomnianym wcześniej zakresie:

Jakie działania podejmie kierowany przez Pana resort, aby zapobiec komunikacyjnemu paraliżowi, jaki nastąpi na połączeniach dróg krajowych i autostrady A1 wokół Torunia i w samym Toruniu po zamknięciu ruchu na moście im. J. Piłsudskiego od lipca br.?

Czy Ministerstwo Infrastruktury planuje negocjacje z spółką GTC, aby zwolnić z opłat kierowców przemieszczających się autostradową obwodnicą Torunia od 1 lipca 2020 r. do 31 marca 2021 r.?

Jaki jest koszt (ile należy wypłacić pieniędzy z budżetu państwa spółce GTC) za zniesienie opłat na autostradowej obwodnicy Torunia na odcinku od węzła Turzno do Toruń Południe w okresie od 1 lipca 2020 r. do 30 grudnia 2020 r.?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *