Co dalej z projektem węzła przesiadkowego przy Dworcu Wschodnim?

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W najbliższych dniach powinniśmy poznać efekty prac nad projektem węzła przesiadkowego przy Dworcu Wschodnim. Nowy projekt ma zawierać poprawki uwzględniające uwagi składane przez mieszkańców w czasie konsultacji. Termin był już jednak kilkukrotnie przesuwany. Czy tym razem będzie inaczej?

Przypomnijmy: w styczniu miasto ogłosiło konsultacje dotyczące planowanej budowy węzła przesiadkowego przy Dworcu Wschodnim. Mieszkańcom przedstawiło dwie koncepcje swojego pomysłu, organizując spotkania z autorami obu projektów i dając 2 tygodnie na nadesłanie uwag mailowo. Oba warianty zakładały znaczną ingerencję w obecny wygląd terenu u zbiegu ulic Żółkiewskiego, Kościuszki, Skłodowskiej-Curie oraz Sobieskiego i wzbudziły niemałe kontrowersje. Zgodnie z nimi bowiem m.in. miała zostać wyburzona część budynków przy ul. Sobieskiego. W obu wariantach zniknąć miały budynki przy ul. Sobieskiego o numerach porządkowych 62 i 64, a w drugim dodatkowo numery 47, 49 i 51. Wszystko po to, by w tej okolicy powstał zupełnie nowy układ drogowy, a także sam węzeł przesiadkowy, przez który powstało całe zamieszanie. 

Skala inwestycji i zaproponowane przez miasto rozwiązania nie wszystkim przypadły do gustu. Wyraz temu mieszkańcy dali w czasie konsultacji, zgłaszając swoje uwagi. Najwięcej zastrzeżeń mieszkańców budziły kwestie brakującej w obu przedstawionych rozwiązaniach zieleni i nadmiar miejsc parkingowych, a także ingerencja we wspomnianą historyczną zabudowę. Warto dodać, że w momencie ogłaszania konsultacji mieszkańcy budynków kolidujących z planami nie zdawali sobie sprawy z całej sytuacji. O tym, że oba warianty przewidują rozbiórkę, dowiedzieli się z mediów.

Uwagi mieszkańców zgłaszane w trakcie konsultacji zostały zebrane i przekazane do projektantów. Ich zadaniem było uwzględnienie tych opinii i naniesienie poprawek na plany. O to, kiedy zobaczymy nowy projekt uwzględniający poprawki, zapytaliśmy miasto już w kwietniu. Wtedy rzeczniczka prezydenta Anna Kulbicka-Tondel przekazała nam, że projektanci mają czas do 20 maja i najprawdopodobniej niedługo potem efekty prac zostaną opublikowane. Tak się jednak nie stało. Wtedy pojawił się kolejny termin, choć bez konkretnej daty: po wakacjach. Prace nad nowym projektem ewidentnie się przeciągały, choć nie poznaliśmy przyczyny. 

O to, kiedy ujrzymy projekt z poprawkami, zapytaliśmy ponownie w tym tygodniu. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, co zmieni się w planach na budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Wschodnim, poznamy już niebawem.

– Większość uwag z konsultacji społecznych zostało uwzględnionych w projekcie, prace przy aktualizacji projektu są na ukończeniu. W najbliższych dniach zostanie on opublikowany do wglądu – poinformowała nas rzeczniczka prezydenta Anna Kulbicka-Tondel.

Trudno przewidzieć, co kryje się pod hasłem „większość uwag”, ale mieszkańcy mogą chyba być dobrej myśli. Warto dodać, że kiedy pytaliśmy o to pół roku temu, mowa była o uwzględnieniu w projektach większej ilości zieleni. Większych zmian miało nie być z kolei w planach nowego układu drogowego. 

Nowy węzeł przesiadkowy ma przede wszystkim wesprzeć funkcjonalność transportu publicznego w mieście. Póki co nie są znane ewentualne koszty inwestycji ani terminy rozpoczęcia czy zakończenia prac. Styczniowe poddanie pomysłu pod konsultacje wywołało jednak niemałą burzę i niewykluczone, że już niedługo o tym terenie ponownie zrobi się głośno.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *