Czy mamy wystarczająco dużo respiratorów? Poseł Kwiatkowski interweniuje

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Poseł Robert Kwiatkowski wystąpił z pytaniem do marszałka Piotra Całbeckiego o stan wyposażenia regionalnych placówek medycznych w respiratory. Interwencja podyktowana była dramatyczną sytuacją we Włoszech, gdzie brakuje tego typu sprzętu do walki z koronawirusem.

Robert Kwiatkowski w swoim piśmie z 11 marca wskazuje, że respiratory to urządzenia ratujące życie osobom, dotkniętym ciężkim przypadkiem choroby. Wskazał przykład Chin i Włoch, gdzie niedostateczna ilość respiratorów stawia lekarzy przed dylematem, którego z pacjentów podłączą do urządzenia.

Z moich rozmów z przedstawicielami ambasady Włoch w Warszawie wynika, że urządzeń tam dramatycznie brakuje. Lekarze w Lombardii coraz częściej stają przed bardzo trudnym moralnym wyborem, przypominającym sytuacje wojenne. Spośród ciężko chorych musza wybierać, których pacjentów jest szansa wyleczyć, podłączają ich wówczas do respiratorów, a  starszych i słabszych pozostawić muszą bez  tych urządzeń, de facto skazując ich na śmierć – tłumaczy poseł Robert Kwiatkowski.

Poseł zapytał marszałka o to, iloma respiratorami dysponują szpitale o podwyższonej gotowości w naszym regionie oraz czy brana jest pod uwagę dyslokacja respiratorów z innych placówek medycznych w regionie do lecznic, które maja przyjmować osoby zarażone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *