Do budynku po szpitalu psychiatrycznym trafią podopieczni domu opieki z Ukrainy

Box2 Wiadomości Województwo box
Podopieczni ewakuowanego domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie trafili do Torunia, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W budynku dawnego szpitala psychiatrycznego w Toruniu umieszczonych zostanie 60 podopiecznych domu opieki w Chmielnickim w Ukrainie. Do Polski autokarem jechali przez 2 doby, a część z nich to osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności umysłowej i chorobami towarzyszącymi.

Decyzję o umieszczeniu ich w budynku po szpitalu psychiatrycznym przy ul. Skłodowskiej-Curie podjął marszałek Piotr Całbecki po uzgodnieniach z wojewodą. Dom opieki w Chmielnickim w Ukrainie został ewakuowany w związku z działaniami wojennymi. Jego podopieczni autokarem jechali do Polski przez 2 doby, by trafić najpierw do harcerskiego ośrodka wypoczynkowego w Smerzynie, a następnie do zajazdu w Biskupinie. Finalnie zostaną umieszczeni w Toruniu.

Mowa tu o 60 osobach, z których 1/3 to osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności umysłowej i chorobami towarzyszącymi, leżące. Niektóre z nich po wielogodzinnej podróży, przyjechały do naszego regionu odwodnione i z odleżynami. Zarówno w Smerzynie jak i w Biskupinie osoby te otrzymały pomoc medyczną, jednak tamtejsze placówki nie były przystosowane do kompleksowej opieki takich osób. Stąd też decyzja marszałka o udostępnieniu pustych budynków po toruńskim szpitalu psychiatrycznym.

15 marca trafili tu w pierwszej kolejności podopieczni leżący, którymi oprócz ukraińskiego personelu opiekują się polscy wolontariusze. W najbliższych dniach mają tu trafić pozostali podopieczni domu opieki w Chmielnickim. Ukraińskie miasto Chmielnicki jest stolicą obwodu chmielnickiego, który jest obwodem partnerskim województwa kujawsko-pomorskiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.