Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Skorzystają także rodzice, którzy nie poślą dziecka do przedszkola lub żłobka

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Możliwość otwarcia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi pociągnęła za sobą wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 maja. Zasady przyznawania świadczenia nie uległy zmianie. Przysługuje ono rodzicom dzieci do lat 8. lub dzieci starszych niepełnosprawnych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i szkół. Przedszkola i żłobki mogą zostać otwarte już od 6 maja, ale jest to możliwość, a nie obowiązek i w każdym wypadku decyzje podejmuje organ założycielski placówki. Liczba dzieci w otwartych placówkach, ze względów bezpieczeństwa, jest ograniczana. Co w sytuacji, gdy placówka nie zostanie otwarta lub nie będzie w stanie zapewnić opieki wszystkim dzieciom? Rodzice mogą wówczas liczyć na wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co istotne, nie jest to jedyny warunek, uprawniający do otrzymania zasiłku.

Z dodatkowego zasiłku skorzystają także rodzice, którzy pomimo otwarcia żłobka czy przedszkola nie zdecydują się na posłanie do niego swojej pociechy – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zasiłek będzie również przysługiwał w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy trzeba złożyć u swojego płatnika składek lub bezpośrednio do ZUS-u, jeżeli wnioskodawcą jest osoba, prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.

Należy pamiętać, że uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu. Jeżeli ubezpieczony chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalsze dni, musi ponownie złożyć wniosek wskazując w nim ten kolejny okres – przypomina Krystyna Michałek.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.