Dowód osobisty z odciskiem palca – można już składać wnioski

Box2 Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin/Urząd Miasta Torunia

Od dzisiaj w Wydziale Spraw Administracyjnych UMT będzie można składać wnioski o dowody osobiste z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli odciskiem palców. Ma to na celu odpowiednie zabezpieczenie dokumentu. Co istotne – wymiana ważnych obecnie dowodów nie jest obowiązkowa.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Pojawi się nowa czynność w procedurze wydawania dowodu – złożenie odcisków dwóch palców w skanerze. Będą one umieszczone w warstwie elektronicznej nowego dokumentu.

Oprócz tego przywrócono podpis właściciela, a wniosek o nowy dowód składać można tylko osobiście w urzędzie. Dla tych, którzy nie mogą z różnych względów wyjść z domu, będzie przygotowana stacja mobilna.

Wymiana ważnych dowodów nie jest obowiązkowa. Zmiany dotyczą dowodów osób, które właśnie ukończyły 18 lat i wyrabiają dowód po raz pierwszy, a także osób, którym mija termin ważności dotychczasowego dokumentu lub utraciły ważny dowód i muszą wyrobić nowy.

Oprócz odcisków palców i podpisu w nowym wzorze dowodu pojawi się też m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej). By umożliwić wdrożenie nowych zasad, do wszystkich gmin w Polsce trafiły skanery linii papilarnych – do Torunia 15 szt. Wymieniono również część sprzętu komputerowego, by dostosować go do obsługi systemu.

Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia i te dokumenty będą zawierać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców. Wyjątkowo będą też wydawane dowody osobiste na 12 miesięcy (jeśli nie będzie możliwości pobrania odcisków palców).

Szacuje się, że od 8 listopada do końca roku w Toruniu złożonych zostanie ponad 1200 wniosków o nowe dowody:

  • 221 osób ukończy 18 lat
  • 865 osobom upłynie termin ważności dowodu osobistego
  • średnio 145 osób miesięcznie zgłasza utratę dowodu
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *