Drogowcy wybrali firmę, która zaprojektuje most tymczasowy. Ile będzie to kosztować?

Box2 Wiadomości
fot. materiały Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu

Biuro Inżynierskie Damart ze Szczecina i Pont Projekt z Gdańska – konsorcjum tych firm zaprojektuje most tymczasowy w Toruniu, który ma stanąć w 2020 r. podczas modernizacji przeprawy im. Józefa Piłsudskiego. Dokumentacja ma powstać do końca tego roku.

Przypomnijmy: do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy mostu tymczasowego wraz z drogami dojazdowymi wpłynęły cztery oferty.

Propozycja szczecińsko-gdańskiego konsorcjum – firm Damart i Pont-Projekt – była najtańsza i opiewała na 648 tys. zł. Oferty złożyły także: Pracownie Inżynierskie Socha – 790 tys. zł, Voessing Polska – 1,47 mln zł i Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt – 2,22 mln zł.

– Oferty zostały zbadane pod kątem formalno-prawnym – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – W najbliższych dniach umowa na prace projektowe zostanie podpisana z konsorcjum firm: Biuro Inżynierskie Damart ze Szczecina i Pont Projekt z Gdańska. Konsorcjum szczecińsko-gdańskie jest znane w Toruniu. Są oni współautorem dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla mostu drogowego gen. Elżbiety Zawackiej.

Wykonawca, z którym MZD podpisze umowę, opracuje dokumentację dla budowy mostu tymczasowego i dróg dojazdowych. Ma też pozyskać wszystkie warunki techniczne, opinie i uzgodnienia niezbędne do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację tego zadania.

– Do zadań wykonawcy będzie należało przeprowadzenie analizy w zakresie wykonania niezbędnych prac w ciągu dróg dojazdowych dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, a w szczególności pieszym, z uwagi na zwiększone natężenie ruchu samochodowego spowodowane przeniesieniem ruchu pojazdów z drogi krajowej nr 15 na drogi dojazdowe do przeprawy tymczasowej – wyjaśnia rzecznik prasowy toruńskich drogowców.

Ponadto projektant ma przygotować projekt czasowej organizacji ruchu na czas objazdu przez most tymczasowy.

Modernizacja mostu im. Józefa Piłsudskiego ma się rozpocząć w drugiej połowie 2019 r. W ramach pierwszego etapu zaplanowano rozbudowę tzw. półek przeprawy, gdzie znajdują się ciągi piesze i rowerowe. Podczas tych prac ruch na moście zostanie utrzymany.

W 2020 r. zaś prace skupią się na jezdni przeprawy. Wówczas z niej będą mogły korzystać już tylko autobusy MZK i pojazdy służb ratunkowych. Pozostałe pojazdy będą kierowane na most tymczasowy i most im. Elżbiety Zawackiej. Kiedy rozpocznie się montaż przeprawy tymczasowej?

Te prace planowane są na wiosnę 2020 r. Konstrukcja ma stanąć na wysokości ul. Przybyszewskiego (na prawym brzegu Wisły) i Zagrodowej (na lewym). Będzie to most składany typu DMS-65 dostępny dla aut do 3,5 t i służb ratunkowych. Nie będą mogli korzystać z niego piesi.

Miasto uzyskało zgodę od ministra energii na nieodpłatne użyczenie konstrukcji składanego mostu wraz z kompletem podpór i z elementami oraz sprzętem montażowym.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *