Drugi dzień strajku nauczycieli. Jak wygląda sytuacja w Toruniu?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś do strajku przyłączyło się 59,1 proc. obecnych w pracy pracowników oświaty. Wczoraj strajkowało więcej osób – 66,5 proc. wszystkich obecnych w pracy w placówkach oświatowych.

Toruński magistrat wydał komunikat dotyczący drugiego dnia strajku nauczycieli w Toruniu. Dziś do ogólnopolskiego protestu nie przystąpiły dwa przedszkola: Przedszkole Miejskie nr 6 i 13, a także dwie szkoły – Szkoła Podstawowa nr 35 i Zespół Szkół Inżynierii Środowiska.

Dwa przedszkola (PM 3 i PM 18) na 16 strajkujących wystąpiły do miasta o zgodę na zawieszenie zajęć. Spośród strajkujących 14 przedszkoli, które nie wystąpiły o taką zgodę, w sześciu objęto opieką dzieci (PM 1, PM 4, PM 5, PM 7, PM 9, PM 15), zaś do pozostałych ośmiu dzieci nie przyszły na zajęcia (PM 2, PM 8, PM 10, PM 11, PM 12, PM 14, PM 16, PM 17).

Żadna ze szkół nie wystąpiła do organu prowadzącego o zawieszenie zajęć. Do 14 szkół i placówek nie przyszli uczniowie: SP 1, SP 4, SP 7, SP 8, SP 17, SP 34, V LO, IX LO, ZSO nr 2, ZSOiT nr 13, ZSS, ZST, CKP, CKU. W pozostałych szkołach została zapewniona opieka uczniom, którzy przyszli do szkoły.

W pracy obecnych jest 1885 nauczycieli, w tym 386 przystąpiło do pracy, 1499 strajkuje, zaś na zwolnieniach lekarskich przebywa 299 – czytamy w komunikacie urzędu miasta. – Liczba pracowników administracji i obsługi obecnych w pracy to 825, w tym 722 osoby przystąpiły do pracy, strajkuje 103, a na zwolnieniach lekarskich przebywa 66. Razem strajkują 1602 osoby, co stanowi 59,1 proc. w stosunku do obecnych w pracy. Strajkujący nauczyciele stanowią 79,5 proc. obecnych w pracy nauczycieli, a pracownicy administracji i obsługi 12,5 proc. obecnych pracowników tej grupy.

Co z rozpoczynającym się w środę egzaminem gimnazjalnym? Z komunikatu możemy się dowiedzieć, że miejski wydział edukacji współpracuje z dyrektorami szkół w sprawie “zapewnienia składów nadzorujących przebieg tych egzaminów”. Z informacji uzyskanych dziś o godz. 9 wynika, że problemy ze skompletowaniem zespołów nadzorujących egzamin w środę ma sześcioro dyrektorów na 22.

Aktualizacja z godz. 15.52: Urząd miasta uzupełnił swój komunikat dotyczący strajku nauczycieli: “O godz. 15:00 problemy ze skompletowaniem zespołów nadzorujących egzamin zgłosiło dwóch dyrektorów. – Sytuacja jest dynamiczna. Dyrektorzy szkół w porozumieniu z Wydziałem Edukacji UMT robią wszystko, by zapewnić prawidłową organizację i przebieg egzaminów gimnazjalnych. Liczymy na to, że uda się je przeprowadzić bez przeszkód we wszystkich placówkach – mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia”.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *