Dziś 1056. rocznica chrztu Polski. Jak jest obchodzona w Toruniu?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

14 kwietnia 966 roku doszło do chrztu Polski. Z tej okazji dzisiaj przypada święto państwowe, ustanowione w 2019 roku.

W Toruniu to przełomowe wydarzenie upamiętniane jest poprzez wywieszenie flag państwowych na reprezentacyjnych budynkach miasta przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 8 i 10 oraz w 55 placówkach szkolnych. W kilku szkołach zorganizowane zostaną specjalne lekcje historii na ten temat oraz odbędą się uroczyste apele.

Chrzest Polski jest świętem państwowym, ustanowionym w lutym 2019 roku. W założeniu ma ono upamiętniać symboliczny początek polskiej państwowości. Książę Mieszko I został ochrzczony prawdopodobnie w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r., zgodnie z ówczesnym zwyczajem, według którego dokonywano tego w noc wielkanocną. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór.

Mieszko zdecydował się na chrzest w obrządku łacińskim. Rok wcześniej ożenił się z czeską księżniczką Dobrawą. Wiele z tego, co wiemy na temat wydarzeń sprzed ponad 1050 lat, to hipotezy historyków, gdyż relacje i źródła historyczne są niezwykle skromne.

Chrzest księcia Mieszka I zapoczątkował nie tylko proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Rodzące się państwo polskie wprowadzono w krąg Europy Zachodniej, rozpoczął się proces przejmowania wzorców kulturowych i największych zdobyczy zachodniej cywilizacji.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.