Jakość powietrza w Toruniu [12.01.2022]

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Jaka jest dziś jakość powietrza w Toruniu? Sprawdziliśmy dane z toruńskich stacji pomiarowych, mierzących poziom zanieczyszczenia powietrza. Takie stacji w całym mieście są trzy. Czy oddychamy dziś czystym powietrzem?

Według indeksu jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Toruniu stężenie pyłów nie jest dziś na najlepszym poziomie. Jest co prawda lepiej niż było wczoraj, ale i tak nie ma powodów do optymizmu – smog wciąż jest sporym problemem. Tak prezentują się dane ze stacji pomiarowych (dane na dziś na godz. 13:00):

Stacja Przy Kaszowniku:

  • PM10: 82,3 µg/m3
  • PM2,5: 77,9 µg/m3

Stacja Dziewulskiego:

  • PM10: 73,2 µg/m3

Stacja Wały Gen. Sikorskiego:

  • PM10: 72 µg/m3

Jakość powietrza w Toruniu nie jest dziś na najlepszym poziomie. Dane ze stacji pomiarowych w Indeksie Jakości Powietrza mieszczą się w przedziale “dostateczny”. Oznacza to, że zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Zaleca się ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu.

Warto zaznaczyć, że sytuacja z godziny na godzinę się zmienia. Jeszcze dziś w nocy wskaźniki znajdowały się na poziomie “bardzo zły”, a wczoraj Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego alarmowało z powodu nadmiernego zanieczyszczenia powietrza.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *