Jest decyzja w sprawie klatki schodowej odkrytej w powstającym Muzeum Twierdzy Toruń

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski/www.torun.pl

Co się stanie z klatką schodową, która została odkryta w dawnych Koszarach Bramy Chełmińskiej? Zapadła decyzja, że zostanie ona odtworzona i udostępniona zwiedzającym.

Klatki schodowej, o której mowa, nie została wcześniej ujęta w dokumentacji projektowej. Nie było wiadomo, gdzie dokładnie może się znajdować i jaki jest jej stan techniczny.

Została ona odkryta w ramach prac w dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, które są adaptowane na użytek Muzeum Twierdzy Toruń. Gdzie dokładnie? W północnym skrzydle budynku.

– Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Muzeum Okręgowe w Toruniu jako przyszły użytkownik zawnioskowali o odtworzenie odkrytej klatki schodowej i udostępnienie jej zwiedzającym – informuje toruński magistrat. – Umożliwi to zrekonstruowanie rzeczywistego kształtu budowli i przywrócenie jej wszystkich funkcji.

Ostatecznie decyzję o odtworzeniu i udostępnieniu klatki schodowej zwiedzającym podjął prezydent Torunia. Dodatkowe prace związane z jej ekspozycją wyniosą ponad 400 tys. zł.

Adaptacja Koszar pochłonie prawie 16 mln zł. Prace realizuje toruńska firma Fijałkowski i S-ka. Cały projekt ma kosztować łącznie ponad 21 mln zł. Prace budowlane mają się zakończyć w grudniu 2019 r. Otwarcie muzeum przewidziano zaś na początku 2020 r. – w setną rocznicę powrotu Torunia do Rzeczpospolitej.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *