Jest porozumienie! Sytuacja wraca do normy. Policjanci wracają do pracy

112 Polecamy Wiadomości
fot. MSWiA

Koniec “psiej grypy”! W czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawarło porozumienie ze związkami zawodowymi funkcjonariuszy. W Toruniu protest miał olbrzymie rozmiary. Podczas kulminacji na zwolnieniach zdrowotnych było nawet ok. 400 funkcjonariuszy z Torunia i powiatu toruńskiego. 

Na bieżąco relacjonowaliśmy sytuację w toruńskim garnizonie obejmującym Toruń i powiat toruński. Dramatyczna sytuacja była m.in. w komisariatach Podgórz, Rubinkowo i Dobrzejewice. W czwartek – podczas kulminacji protestu policjantów – w tych jednostkach była praktycznie już sama kadra kierownicza.

Jest jeszcze gorzej! Toruń prawie bez policji

Od początku tygodnia rosła liczba funkcjonariuszy na zwolnieniu zdrowotnym. Najpierw mówiło się o 40 proc. policjantów z Torunia i powiatu toruńskiego. Każdego dnia przybywało więcej osób na L4. W środę już co drugi policjant był nieobecny. Według nieoficjalnych informacji w czwartek na zwolnieniu było ok. 400 na ok. 640 funkcjonariuszy pracujących w Toruniu i otaczających go gminach.

W czwartek po południu udało się w końcu dojść do porozumienia między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowych funkcjonariuszy, kończącego akcję protestacyjną trwającą od lipca. Policjanci z Torunia i powiatu toruńskiego wracają do pracy. Sytuacja zaczyna powoli wracać do normy. – Czekamy na nasze koleżanki i kolegów – mówi Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy toruńskiej policji.

“W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin” – czytamy w komunikacie MSWiA.

Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa. Stronę związkową reprezentowały następujące organizacje: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Co jeszcze zakłada porozumienie? Od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej za nadgodziny dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

“Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń” – czytamy w komunikacie resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Aż 274 policjantów z Torunia na L4! Na Podgórzu jest tylko dyżurny?

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys