Artyści i społecznicy w 4 tomie„Słownika biograficznego powiatu toruńskiego”. Jest i Michał Kokot!

Box2 Kultura
Fot. Fragment okładki książki/Starostwo Powiatowe w Toruniu

Ukazał się właśnie 4. tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego”. Publikacja pod redakcją Macieja Krotofila i Waldemara Rozynkowskiego stanowi kontynuację trzech poprzednich tomów opublikowanych w latach 2010-2017. Ich wydawcą jest Starostwo Powiatowe w Toruniu. Na okładce widać profil dobrze znany naszej redakcji – w dobrzyńskim stroju i z ulubionym saksofonem…

W najnowszym tomie przeczytamy biogramy mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy czynnie włączyli się w odzyskanie niepodległości Polski, m.in.: Adama Czarlińskiego (1870-1956), działacza społecznego, pierwszego starosty toruńskiego w odrodzonej Polsce; bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (1913-1945), harcerza, kapłana, męczennika; Michała Kokota (1944-2014) regionalisty, artysty fotografa, malarza, poety, muzyka – jednoznacznie wypowiadającego się artystycznie (i nie tylko!) za “Solidarnością” (m.in. dyptyk “Internowanie – niewola” z 1982 r., który mógł być eksponowany dopiero po 1989 r.); Leona Litkowskiego (1900-1982), uczestnika starcia z Grenzschutzem w 1919 r., powstańca wielkopolskiego, kupca chełmżyńskiego; i Leona Szymańskiego (1892-1939), współtwórcy i żołnierza polskiego Legionu Bajończyków we Francji, żołnierza Błękitnej Armii Józefa Hallera.

– Jestem przekonany, że dzięki lekturze „Słownika” utwierdzą się Państwo w przekonaniu, że mieszkamy w niezwykle ciekawym miejscu, które tworzyli i kształtowali nietuzinkowi ludzie. Życzę wszystkim czytelnikom, by w życiorysach naszych bohaterów – ich decyzjach, wyborach i działaniach – znaleźli inspirację, motywację i zachętę do aktywności.– napisał na fejsbukowej stronie wydarzenia Starosta Toruński Marek Olszewski.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *